НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

З Днем дурня!

06 Квітня 2017 23:00

Так 1 квітня Україна ще не святкувала… З легкої подачі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Комісія), було прийняте рішення про затвердження нових тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу за новою методологією - українці незалежно від споживання мають вносити абонентську плату за підключення до системи газопостачання…

 

«А с какой целью взимается плата?

С целью капитального ремонта Провала, - чтобы… не слишком… проваливался!»* 

 

Комісія пояснила своє рішення необхідністю забезпечення прозорості, безпеки та конкуренції на ринку природного газу та забезпеченням підвищення рівня якості надання послуг для споживача. 

Відповідно до законів України «Про природні монополії», «Про ринок природного газу», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Комісія має право встановлювати тарифи на послуги суб’єктів природних монополій, що здійснюють транспортування та розподіл природного газу. 

Чинна роздрібна ціна на природний газ для побутових споживачів встановлена постановою Кабміну від 01.10.2015 №758 на рівні - 6879 грн за тис. кубометрів (з ПДВ), в її структурі вартість послуг транспортування та розподілу природного газу (визначається НКРЕКП) складає лише 13%. Згідно з законом «Про ринок природного газу» передбачено здійснення оплати вартості послуг транспортування та розподілу природного газу як плати за потужність. 

Нова методологія передбачає встановлення тарифів на: 

 - послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і точок виходу для ПАТ «Укртрансгаз»;

 - послуги розподілу природного газу для газорозподільних підприємств, розрахованих на основі приєднаної потужності. 

Нові тарифи як плата за потужність та відокремлення вартості послуг від вартості газу як товару передбачає відхід від застарілої системи встановлення загального тарифу та надає, на думку НКРЕКП, низку переваг для кінцевого споживача: 

 - можливість вільно обирати постачальника газу;

 - зменшення ціни на газ (товар) у результаті конкуренції на ринку постачання;

 - рівномірне нарахування за послуги;

 - прозорість формування платежів за газ як товар та послуг розподілу природного газу;

 - визначення розміру плати за користування газовою інфраструктурою залежно від установленого тарифу та встановлених газових приладів і лічильника, наявних у споживача;

 - підвищення рівня безпеки газопостачання;

 - контроль рівня якості надання послуг;

 - розроблена з урахуванням досвіду країн ЄС;

 - передбачає соціальний захист побутових споживачів для полегшення їх адаптації до нових умов на ринку природного газу…

 

«Здесь Паша Эмильевич, обладавший сверхъестественным чутьём, понял, что сейчас его будут бить, может быть, даже ногами…»*

 

Ніхто навіть уявити не міг, що це рішення викличе такий суспільний резонанс. Пересічних громадян такі «жарти» не тільки обурили, через незрозумілу абонплату люди «зібрались на Київ» та заявили, що готові в судовому порядку відстоювати свої інтереси, тим паче, що багато українців (переважно в сільській місцевості) за власний кошт підводили газ до своїх осель, а тепер з них ще оброк у вигляді абонплати вимагають… Додали жару у вогонь й народні обранці та галузеві експерти. Вони зауважили, що тарифи для облгазів (а відповідно й для споживачів) підняли, а платню облгазам за користування державними мережами - ні. Крім того, вони розвернули широку інформаційну компанію та вимагали негайно звільнити голову НКРЕКП та нарешті почати виконувати вимоги закону «Про Регулятора» й розпочати ротацію членів Комісії, яка з початку року не перестає «дивувати» своїми ініціативами… 

Тим часом президент та Уряд тримали паузу… тримали… та й перетримали…

3 квітня під час засідання погоджувальної ради лідерів фракцій та голів комітетів парламенту заступник голови фракції «БПП» Ірина Луценко влаштувала справжню істерику, звинувативши «незгодних українців» в зраді державних інтересів: «Скажіть правду! Вас турбують не 50 гривень для 4% українців, а 12 млрд дол, які може втратити російський «Газпром». І не смійте спекулювати на українцях, коли працюєте на Москву. Це позиція «Блоку Петра Порошенко»!»

Того ж дня президент Петро Порошенко також заявив, що введення «абонплати за газ» передбачено законом «Про ринок газу» та вимогами МВФ в частині балансу НАК «Нафтогазу» (меморандум з МВФ, табл. 2, стор. 30). Єдине за що він критикував Регулятора – за неправильно розставлені акценти в інформуванні населення, а саме нововведення пояснив: «…необхідністю перекрити річний дефіцит коштів, пов'язаний з відсутністю реалізації газу населенню…»

Однак вже вночі 00.41 - 4 квітня на офіційному сайті президента з’явилось нове повідомлення про те, що рішення щодо абонплати на газ має бути призупинено… Голова Комісії пан Вовк, що, як відомо, є протеже Порошенко, цього разу не став сперечатись в своїй улюбленій манері, а зразу затвердив рішення про призупинення запровадження тарифів на транспортування та розподіл природного газу

Й зовсім «по-першоквітневому» прозвучала заява прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана: «Я не знав, що введуть з 1 квітня й дізнався про рішення Регулятора від бабусь в Житомирі, які повідомили мені, що рахунок став більше… Мені принесли розрахунки,й коли я побачив, що люди де-факто повинні платити більше, то сам цього не зрозумів…» 

Комісія ще наприкінці 2015 року хотіла затвердити таку методику, але на початку 2016 року Кабмін та Мін'юст не дозволили цього зробити. Однак прийняття закону «Про НКРЕКП» змінило ситуацію і Регулятор отримав законні підстави затвердити відповідне рішення без узгодження з Мін'юстом. Чим і скористався - за три дні (!) прийнявши та ввівши в дію нову постанову. 

Якщо все ж таки «без жартів», то т.з. «абонплата» дійсно передбачена законом «Про ринок газу». Нова система оплати за використаний газ буде поділятись на: платню за паливо як товар та платню за його доставку й розподіл серед споживачів (це і є абонплата за підключення до системи газопостачання). Але (!) для запровадження таких нововведень в Україні має існувати справжній ринок газу та має бути 100% облік – на кожній газовій плиті має бути лічильник… Чи не так?!

 

«Месье, же не манж па сис жур. Гебен зи мир битте этвас копек ауф дем штюк брод. Подайте что-нибудь бывшему депутату Государственной думы…»*

 

Не так... Річь у тім, що голова НКРЕКП наголошує на тому, що: «при прийнятті цього рішення Комісія застосовувала європейську практику та досвід…» Однак, з точки зору європейського досвіду та практики, нова методика не відповідає ані здоровому глузду, ані європейським практикам. Оскільки необхідно було б спочатку привести у відповідність класи лічильників, що встановлені у споживачів до реальних потреб газопостачання. В наших же реаліях плата за підключення буде вираховуватися, за діаметрами радянських труб й буде завищеною приблизно в 35% випадків тільки у населення… 

Введення абонплати не є європейською практикою. Крім того, це не є вимогою МВФ, ЄС або арбітражу для «Нафтогазу». Згідно з дослідженнями Єврокомісії, «газова абонплата» нараховується тільки в Нідерландах, а в більшості європейських країн (19) населення платить за транспортування виключно за спожиті обсяги… Українці до 1 квітня 2017 р. також фактично сплачували «надбавку за підключення» тільки за обсяг спожитого газу «нічого не споживав - нічого не платив». 

Тепер платити маєте завжди – споживаєте – платите, не споживаєте – платите… Напевно Регулятор дуже хоче, щоб кінцевий бенефіціар 70% облгазів України – «гигант мысли, отец русской демократии и особа, приближенная к императору…»* Дмитро Фірташ та його «Регіональна газова компанія» – отримували стабільний дохід. 

Дмитро Васильович Фірташ вже давно монополіст газового ринку України - «Регіональна газова компанія» налічує 40 компаній - 28 з яких представлені на вітчизняному ринку. І за попередніми підрахунками, запровадження «нової абонплати» - це від 12 до 16 млрд грн щорічних грошових вливань в бюджети облгазів - 70% з яких будуть перетікати на рахунки одного єдиного кінцевого бенефіціара – пана Фірташа. 

Й недивно, що кінцевий бенефіціар 3 квітня також не втримався та зробив офіційну заяву, яка, на моє особисте переконання, фактично підтверджує, що напевно видурювати гроші з людей пану Дмитру Вовку вже не цікаво – треба зробити так, щоб вони самі несли гроші до кишень олігархів… дивись, і йому щось та й перепаде… 

І цілком очевидно, що за якість послуг, які надаються споживачам, як ніхто не відповідав - так і не буде. Більш того, введення «фіксованої абонплати» не накладає на постачальника послуги додаткових зобов'язань щодо якості підключення й надання послуг.

 

«ДЕЛО ПОМОЩИ УТОПАЮЩИМ — ДЕЛО РУК САМИХ УТОПАЮЩИХ»

 

Отже, нова «абонплата» найбільше вдарить по кишені «бідних домогосподарств», які намагаються економно споживати блакитне паливо. Логіка «менше спожив – менше заплатив», в наших реаліях не працює! А в обґрунтуванні Комісії: «…аналіз щодо потужності розподілу природного газу газорозподільних підприємств, аналіз ліцензованої діяльності газорозподільних підприємств за 2016 рік в порівнянні з установленими структурами тарифів та факторів, що впливали на ефективність провадження такої діяльності…», жодного слова не сказано про те, як облгази будуть сплачувати державі «абонплату за оренду державного майна». Й на яких підставах «абонплата споживачів» стала більш пріоритетною для НКРЕКП, ніж «абонплата облгазів» перед державою?! 

Втім 5 квітня в прямому ефірі телеканалу NewsОne Дмитро Вовк пообіцяв, що в разі письмової заяви, протягом трьох місяців українцям безкоштовно поміняють газові лічильники.

Ось як виходить! А облгази знають про те, що вони безкоштовно повинні міняти лічильник? Бо в додатку 1, п.5 щодо джерел фінансування при встановленні та експлуатації засобів обліку газу сказано: «заміна лічильника, у т.ч.: демонтаж; придбання; установка; опломбування за заявою споживача здійснюється за рахунок споживача».

А ще потрібно пам’ятати, що це лише перший рік перехідного періоду (2017-2019 рр., у 2018 та у 2019 році тариф для побутових споживачів знову зросте), протягом якого ставка для побутових та непобутових споживачів має вирівнятись. 

Що ж стосується питання того, що багато українців свого часу за власний кошт прокладали в свої оселі газ, то тут як кажуть: «Знявши голову, за волоссям не плачуть…»

 

* цитати з роману Іллі Ільфа та Євгена Петрова «12 стільців»


Наталія Дегтяренко

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА