НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Тарифні маневри по-українськи - усі у нас рівні, але хтось рівніший!

17 Серпня 2017 14:21

або як Регулятор наполегливо намагається примусити «Енергоатом» заплатити за «Роттердам +»

Те, що відбувається в останні тижні в енергетичному інформаційному просторі навколо державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», ну дуже схоже на добре підготовану та цілеспрямовану компанію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг – за будь-яких умов дискредитувати НАЕК. 

Ні для кого не є секретом, що атомна генерація була й залишається основою електроенергетики України. Що в останні три роки тільки завдяки АЕС Україна змогла більш-менш нормально пройти осінньо-зимовий період. Що частка АЕС в структурі «Енергоринку» за ці три роки постійно знаходиться на рівні 55-62% (піднімаючись до 70% «в піки»). Що 1 кВт-год «електроенергії АЕС» коштує дешевше, ніж будь яка інша вироблена електроенергія, попри всі високотехнологічні затрати. Що збереження високої частки атомної генерації в загальному балансі виробництва електроенергії – це основна гарантія стабільності та бар’єр для зростання ціни на електроенергію для всіх категорій споживачів (бо ця електроенергія найдешевша), й особливо на фоні новацій НКРЕКП щодо «Роттердам +». 

І тільки т.з. «незалежний Регулятор» тихесенько виконує чергове завдання «партії». Судіть самі… 

Тарифний дисбаланс – розібратись і доповісти! 

9 серпня 2017 р. під час затвердження Кабміном фінплану НАЕК «Енергоатом» на 2017 рік прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив віце-прем’єру Володимиру Кістіону та профільному міністру Ігору Насалику постатейно розібратися з тарифом на відпуск електроенергії з АЕС. 

Тогож дня у ході засідання уряду міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик різко розкритикував підходи НКРЕКП до тарифоутворення для НАЕКу, наголосивши, що виробництво електроенергії на АЕС за підсумками І півріччя зросло майже до 60%: «Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повинна переглянути ставку тарифу на електроенергію для Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» у зв'язку з тим, що це підприємство має невисокий рівень чистого прибутку, а виробляє більше половини всієї електроенергії в Україні. 

У 2016-2017 рр. високий відсоток атомної генерації в балансі виробництва електроенергії зберігається, однак при цьому чистий дохід компанії «Енергоатом» за 2017 рік буде всього лише на 50 млн грн більше, ніж у 2016 р. Натомість компанія «Центренерго» генерує 2,5% в загальному балансі електроенергії і отримує 1 млрд грн чистого прибутку, а компанія, яка генерує 58%, має прибуток 240 млн грн. Очевидно, що така тарифна політика не підходить». 

НКРЕКП з висновками не забарилось! 

01.06.2017 р. Затверджується Постанова НКРЕКП №735 «Про накладення штрафу на ДП НАЕК «Енергоатом» за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та ухилення від виконання рішення НКРЕКП». 

Цей документ був затверджений попри всі обґрунтування з боку НАЕК «Енергоатом», а тарифний дефіцит у періоди, за які накладалось покарання, склав 4 млрд грн. Ревізійна перевірка, яка тривала кілька місяців, майже паралізувала інвестиційну діяльність атомної генерації. 

Результат - НКРЕКП документально закріпило за собою право стягнення з бюджету компанії 4 млрд грн., а голова Нацкомісії Дмитро Вовк на своїй сторінці в Facebook похизувався тим, що особисто написав листа-роз’яснення прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману щодо цього питання. 

В Єдиному державному реєстрі судових рішень зареєстровані три позови від НАЕК «Енергоатом» у Окружному адміністративному суду м. Києва до Регулятора: «Про визнання такими, що є протиправними та скасування трьох постанов НКРЕКП: №735 від 01.06.2017 р.; №790 - №791 від 19.06.2017 р.»… 

15.08.2017 р. Нацкомісія свідомо на своєму сайті розміщує інформацію про те, що нібито НАЕК «Енергоатом» просить затвердити «в фінансовому плані компанії» кошти на фінансування Всесвітньої асоціації операторів АЕС, яка, над думку представників Регулятора, належить Російській Федерації. 

Така заява збурила інформаційний простір та викликала миттєву реакцію з боку НАЕК «Енергоатом»

В цій ситуації, особисто я, можу порекомендувати пану Дмитру Вовку та його посіпакам більш ретельніше готуватись до провокацій, як то кажуть: «вчіть матчасть, панове!» Оскільки ні для кого не є таємницею, що НАЕК «Енергоатом» має чітку, виважену та вкрай принципову позицію щодо країни-агресора, й не соромиться демонструвати її з початку військового конфлікту – з 2014 року. 

17.08.2017 р. Головна ізюминка – саме в цей день НКРЕКП мала переглянути та затвердити нові тарифи на відпуск електричної та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях, та внести зміни до інвестиційної програми ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2017 рік з 01.10.2017 р. 

Отже, з 1 жовтня 2017 р. тариф для НАЕК «Енергоатом», за версією Регулятора, має становити: 

Або

 - 40,77 коп за 1 кВт-год;

 - 69,69 грн за 1 Гкал – на виробництво теплової енергії*

* у разі неврахування суми податку на прибуток у розмірі 1,52 млрд грн відповідно до рішення Державної фіскальної служби України від 16.01.2017 р. №1, оскільки питання остаточно не вирішено в судовому порядку.

Або

 - 48,45 коп. за кВт-год;

 - 78,21 грн за 1 Гкал – на виробництво теплової енергії **

** з урахуванням суми податку на прибуток

Але щось пішло не так... й Нацкомісія чомусь в останній момент дала задніх й повідомила, що переносить своє засідання на невизначений строк… А можливо, у всьому винні співробітники НАБУ, які зараз обшукують НКРЕКП ...

Три горішка для Попелюшки... 

Давайте розглянемо це рішення: «хто й що отримає в чистому вигляді»… 

У економічно розвинутих та стабільних країнах тариф визначає ринок, або він змінюється відповідно до бізнес-пріоритетів компанії. Логіка процесу в цьому випадку досить проста:

 - компанії необхідні кошти на фінансування операційної діяльності (оборотний капітал);

 - гроші на обслуговування кредитів;

 - фінансування капітальних інвестицій;

 - ну і дивіденди акціонерам… 

У вітчизняній «олігархічній» системі, логіку процесу спрощено до моделі - «бізнес на тарифі в пріоритеті» - де головні кошти падають в кишеню акціонеру (вигодонабувачу) у вигляді дивідендів, а все решта розподіляється по залишковому принципу! Тому що тримати мережі, обладнання, основні засоби у зношеному стані, платити людям низьку заробітну платню - це все чудові аргументи для наступного «походу в НКРЕКП» за новим підвищенням тарифів. 

Те, як це добре й професійно навчились робити прихильники формули «Роттердам +», пересічні українці спостерігають вже понад рік. Формула не тільки підвищила тарифи тепловій генерації на 100%, зібрав понад 17 млрд грн в минулому році, а ще й масштабно підвищила ціни на електроенергію… Але знову лунають заклики, що «мало» й треба піднімати тарифи – «бо не вистачає на ремонти та модернізацію…» 

Наведу тільки один приклад:

Наприкінці липня прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що українські держкомпанії категорично не купуватимуть вугілля в РФ.

Нагадую! Для всіх компанії, незалежно від географічного пункту доставки вугілля, тариф розраховується за формулою «Роттердам +». 

При цьому, «газове вугілля» (понад 18 млн тонн, 80% всіх потреб) видобувається в Україні; понад3 млн тонн (2/3 всього вугілля) «антрацитового вугілля» імпортується з Росії. Крім того, 0,6 млн тонн (2,6% всього вугілля) задекларований імпорт з ПАР для компанії ДТЕК й 0,7 млн тонн «антрациту» (3% всього вугілля) задекларовано в США компанією «Центренерго». 

Питання: «Чому має зрости тариф на тепло та гарячу воду на понад 29% для жителів селища Слобожанське, що на Харківщині? В той час, коли Зміївська ТЕС (виробляє тепло для жителів цього селища) використовує для загрузки блоків «газове вугілля», що видобувається в Україні та коштує врази дешевше, ніж загальна середня вартість вугілля?» 

Авжеж, в цій ситуації «хто й що отримає в чистому вигляді» - зрозуміло, а кому й досі ні - вивчайте інфографіку (тарифи наведені згідно з довідкою ДП «Енергоринок»).

Їдемо далі, що отримає головна «Попелюшка» ОЕС України від зниження тарифу… 

1. НКРЕКП за будь яку ціну хоче втримати позитивну позицію громадськості на своєму боці. Й зрозуміло, що в нинішніх умовах утримати на деякій час зростання ціни на електроенергію для споживачів можна тільки зменшивши тариф для НАЕК «Енергоатом» - бо це 60% виробництва(!), яке так чи інакше стримує зростання ОРЦ («Роттердам +», на думку Нацкомісії, тут ні до чого). 

Отже, НАЕКу не варто чекати на зростання тарифу через справедливий та обґрунтований перерозподіл коштів з ДП «Енергоринк» в оплату за відпущену електроенергію. Розподіл буде відбуватись за встановленою системою: ОРЦ буде сталою – тариф для теплової генерації буде підвищуватись, а за всі негаразди заплатить споживач. 

2. Поки діючий тариф для атомної генерації складає - 0,48 коп. за кВт-год, він також не враховує у повному обсязі базові витрати компанії. НАЕК неодноразово звертав увагу НКРЕКП на відсутність в тарифі «на відпуск електроенергії атомними станціями» коштів на закупівлю обладнання, необхідного для своєчасного виконання ремонтів, продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС, виконання заходів з підвищення безпеки… При цьому Голова Нацкомісії, коментуючи представникам ЗМІ «вимушені (прострочені) ремонти», без докорів сумління в усьому звинувачує атомників за несвоєчасне інформування про проблеми…

Отже, якщо Регулятор таки визначиться з одним з запропонованих тарифів, то при тарифі в - 48,45 коп. за кВт-год все залишиться так як є – недофінансованим. Якщо ж за основу буде прийнято тариф в - 40,77 коп. за 1 кВт-год це зменшить фінансування атомної генерації ще на 15% (або на 20% менше, ніж у IV кварталі 2016 р.).

3. Й найголовніше! Регулятор вже протягом двох років розповідає, як він впевнено бореться з перехресним субсидіюванням, що завжди існувало на вітчизняному енергоринку… презентує всілякі різнокольорові картинки… витрачає на це купу паперу та грошей… 

Але статистика та цифри дуже вперта річ: за 7 місяців 2017 року тариф на електричну енергію «для ТЕС» становить - 164,67 коп. за 1 кВт-год, а це у 4 рази вище тарифу «для АЕС». Й це вже вибачте, не «перехресне субсидіювання» - це зґвалтування державної компанії (з найбільшим об’ємом виробництва електроенергії) до примусової дотації приватних виробників електроенергії… 

Ось такі вигоди нас очікують… 

P.S. Пане Вовк! Ви так хвацькі взялися збалансувати економіку енергетики, що для досягнення «повної незалежності олігархів від пересічних громадян» залишилось зовсім трішки: на додачу до «Роттердам +», який, за Вашими словами, не працює - ввести «абонплату за газ» та «ренту за вугілля»… Тим паче, що НКРЕКП свідомо намагаєтья затвердити значно менший «від потреб» тариф... потім буде довго розбиратись, що сталось, а потім Комісія взагалі стає нелегітимною… Часу дійсно залишилось обмаль, треба багато встигнути! 

P.P.S. А Ви дорогі українці ретельніше готуйтесь до чергового осінньо-зимового періоду, бо якщо у компанії "Енергоатом" не вистачить коштів на продовження ресурсу роботи енергоблоків, поточні та капітальні ремонти… Україна буде закуповувати вугілля по будь-якій заявленій ціні. Тим паче, що завдяки Дмитру Володимировичу - формула це дозволяє… 


Наталія Дегтяренко   

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА