НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Світовий попит на енергоресурси в цьому році знизиться внаслідок найбільшого шоку з часів Другої світової війни

04 Травня 2020 14:40

Пандемія Covid-19 являє собою найбільший шок для світової енергетичної системи за більш ніж сім десятиліть, оскільки падіння попиту в цьому році має затьмарити наслідки фінансової кризи 2008 року і привести до рекордного щорічного скорочення викидів вуглецю майже на 8%.

У новому звіті, опублікованому Міжнародним енергетичним агентством, майже в реальному часі представлений огляд надзвичайного впливу пандемії Covid-19 на всі основні види палива. Грунтуючись на аналізі більш ніж 100-денних реальних даних в цьому році, Глобальний енергетичний огляд МЕА містить оцінки того, як тенденції споживання енергії та викидів вуглекислого газу (CO2), ймовірно, будуть розвиватися у 2020 році.

«Це історичний шок для всього енергетичного світу. В умовах сьогоднішніх безпрецедентних криз в галузі охорони здоров’я та економіки різко падає попит майже на всі основні види палива, особливо на вугілля, нафту і газ. Тільки поновлювані джерела енергії затримуються під час раніше небаченого спаду у використанні електроенергії, — сказав д-р Фатіх Бірол, виконавчий директор МЕА. — Поки ще занадто рано визначати довгострокові наслідки, але енергетична галузь, яка вийде з цієї кризи, буде значно відрізнятися від тієї, яка була раніше».

Прогнози Глобального енергетичного огляду щодо попиту на енергію та викидів, пов’язаних з енергетикою, на 2020 рік засновані на припущеннях про те, що обмеження, введені в усьому світі у відповідь на пандемію, поступово послаблюються в більшості країн в найближчі місяці, що супроводжується поступовим відновленням економіки.

У звіті прогнозується, що попит на енергоносії в 2020 році впаде на 6% — в сім разів менше, ніж після світової фінансової кризи 2008 року. В абсолютному вираженні зниження безпрецедентно — еквівалент втрати всієї потреби в енергії Індії, третього за величиною споживача енергії в світі. Очікується, що в країнах з розвиненою економікою відбудеться найбільше зниження: попит в Сполучених Штатах знизиться на 9%, а в Європейському Союзі — на 11%. Вплив кризи на попит енергії в значній мірі залежить від тривалості і жорсткості заходів щодо стримування поширення вірусу. МЕА виявило, що кожен місяць світового блокування на рівнях, які спостерігалися на початку квітня, знижує щорічний світовий попит на енергію приблизно на 1,5%.

Зміни у використанні електроенергії під час відключень привели до значного зниження загального попиту на електроенергію, при цьому рівні і моделі споживання в будні дні виглядають так само, як в докризову неділю. Повне блокування привело до зниження попиту на електроенергію на 20% або більше, з меншим впливом часткового блокування. У 2020 році попит на електроенергію скоротиться на 5%, що є найбільшим падінням з часів Великої депресії в 1930-х роках.

У той же час заходи по блокуванню ведуть до значного переходу до низьковуглецевих джерел е/е, включаючи енергію вітру, сонячну енергію, гідроенергетику та атомну енергію. Після обгону вугілля вперше в 2019 році, низьковуглецеві джерела збільшать своє лідерство в цьому році, досягнувши 40% світового виробництва електроенергії — на 6 пунктів попереду вугілля. Виробництво електроенергії від вітру та сонячної енергії продовжує рости в 2020 році, завдяки новим проектам, які були завершені в 2019 році і на початку 2020 року.

Ця тенденція впливає на попит на електроенергію з вугілля і природного газу, які все більше виявляються затиснуті між низьким загальним попитом на електроенергію і збільшенням виробництва поновлюваних джерел енергії. В результаті сукупна частка газу і вугілля в світовому енергетичному балансі повинна знизитися на 3 пункти в 2020 році до рівня 2001 року.

Особливо сильно постраждає вугілля, і прогнозується, що світовий попит знизиться на 8% в 2020 році, що є найбільшим зниженням з часів Другої світової війни. Після досягнення піку в 2018 році виробництво електроенергії на вугільному паливі повинно знизитися більш ніж на 10% в цьому році.

Після 10 років безперервного зростання попит на природний газ може знизитися на 5% в 2020 році. Це буде найбільше зареєстроване падіння споживання в річному обчисленні, оскільки попит на природний газ збільшувався в другій половині 20-го століття.

Масштабний вплив кризи на попит нафти вже докладно висвітлювався у квітневих звітах про ринок нафти.

Передбачається, що поновлювані джерела енергії стануть єдиним джерелом енергії, яке буде рости в 2020 році, і їх частка в світовому виробництві електроенергії, згідно з прогнозами, виросте завдяки їх пріоритетному доступу до мереж та низьким експлуатаційним витратам. Незважаючи на збої в ланцюжку поставок, які призупинили або затримали розгортання в декількох ключових регіонах в цьому році, сонячні фотоелектричні і вітрові електростанції знаходяться на шляху до того, щоб допомогти збільшити виробництво відновлюваної електроенергії на 5% в 2020 році, чому сприяє більш високе вироблення гідроелектроенергії.

«Ця криза підкреслила глибоку залежність сучасних суспільств від надійних джерел електроенергії для підтримки систем охорони здоров’я, підприємств і основних зручностей у повсякденному житті, — сказав доктор Бірол. — Але ніхто не повинен приймати це як належне — необхідні великі інвестиції і розумна політика для забезпечення безпеки поставок електроенергії».

Незважаючи на стійкість поновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії в 2020 році, їх зростання буде нижче, ніж в попередні роки. Атомна енергетика, ще одне велике джерело низьковуглецевої електрики, в цьому році знизиться на 3% у порівнянні з рекордно високим рівнем, досягнутим в 2019 році. І поновлювані джерела енергії за межами енергетичного сектора розвиваються гірше. У 2020 році світовий попит на біопаливо істотно скоротиться, оскільки обмеження на перевезення і поїздки скорочують попит на автомобільне паливо, в тому числі на змішане паливо.

В результаті цих тенденцій — головним чином зниження використання вугілля і нафти — глобальні викиди CO2, пов’язані з енергетикою, в 2020 році скоротяться майже на 8%, досягнувши найнижчого рівня з 2010 року. Це буде найбільше скорочення викидів за всю історію спостережень, — майже в шість разів більше, ніж попереднє рекордне зниження на 400 мільйонів тонн в 2009 році, яке стало результатом світової фінансової кризи.


За матеріалами: IEA

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА