НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Сергій Божко: «Маневрування АЕС – світова практика!»

10 Квітня 2016 23:00

В останні два місяці інформаційна напруга щодо маневрових режимів українських АЕС просто зашкалювала. Міністерство енергетики та вугільної промисловості також вирішило не бути осторонь та підкинуло дров у вогонь видавши відповідно до Програми діяльності Уряду на 2016 рік розпорядження «Про впровадження механізму експлуатації блоків АЕС у режимі регулювання потужності» з терміном виконання до 31 грудня 2016 р. 

Як і було анонсовано у двох попередніх матеріалах – підсумувати розмову щодо вітчизняної атомної генерації Центр дослідження енергетики вирішив проведенням круглого столу на тему: «Атомна енергетика України. Маневрування - сліпий ризик чи безпечна економічна доцільність?». Цей захід викликав неабиякий резонанс у фаховому середовищі, до розмови долучились й представники Кабміну, й Міненерго, й численні «енергоатомці», представники «Укренерго», Державна інспекція з ядерного регулювання України, Всеукраїнська енергетична асамблея, профспілки та всі ін. Розмова вийшла досить напруженою, але конструктивною, й розставила крапки над «і» в цьому важливому для атомної генерації питанні. 

Україна – аж ніяк не унікальний випадок!

 Першими до слова взялися представники державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», яка є оператором чотирьох діючих атомних електростанцій України.

 Директор з виробництва-заступник виконавчого директора з виробництва ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Шейко:«Для того, щоб вітчизняні атомні електростанції перейшли в режим маневрування потужностей, необхідно виконати модернізацію енергоблоків та провести реконструкцію обладнання. Нам не слід забувати, що ми експлуатуємо реакторні установки з ядерним паливом і перед тим, як запроваджувати режимами маневрування, ми повинні впевнитись, що наша енергосистема буде надійно працювати. Так, у нас є потреба в режимі маневрування, оскільки є різниця у попиті на електроенергію протягом доби. У 2015 р. НАЕК отримав дозволи та провів необхідні роботи на другому енергоблоці Хмельницької АЕС – проведено 21 цикл по розвантаженню/навантаженню енергоблоку з номінальним рівнем потужності з 100% до 75% і навпаки. Впроваджені удосконалені алгоритми управління в активній зоні реактора та спеціальне програмне забезпечення та т.і. Дослідна експлуатація в режимі регулювання може запроваджуватись лише на нових енергоблоках та на новому паливі - другий енергоблок Хмельницької АЕС та четвертий енергоблок Рівненської АЕС. Це перший крок на шляху до маневрування атомними потужностями. Наступним кроком має стати поступова та поетапна дослідна експлуатація відповідно до вимог Державного комітету з ядерного регулювання (ДКЯР) та Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) необхідно пройти 200 циклів задля того, щоб отримати об'єктивні результати такого режиму».

За словами керівника служби проектної безпеки і паливовикористання, ВП «Науково-технічний центр» ДП НАЕК «Енергоатом» Олега Годуна, всі роботи виконуються відповідно до нормативних вимог: «В регламенті безпечної експлуатації блоку чітко прописана можливість експлуатації блоку у перехідних процесах – зниження/ підвищення потужності – це і є перехідний процес. Практично це те ж саме, що режим добового регулювання й необхідно чітко дотримуватись технічних нюансів (швидкості – Ред.) у завантаженні/розвантаженні енергоблоків – й все буде відбуватись за регламентом...»

Голова Державної інспекції ядерного регулювання України Сергій Божко також зауважив, що у 2013 р., виходячи з позитивних оцінок у наданих матеріалах та обґрунтувань щодо безпеки, була створена відповідна робоча група й отримані необхідні дозвільні документи щодо практичного запровадження режимів маневрування потужностей на АЕС: «Маневрування потужностей для атомних електростанцій, що були спроектовані для роботи у базовому режимі, це світова практика. Й Україна – це аж ніяк не унікальний випадок!»

«Маневрений режим вкрай необхідний для України. Але, запроваджувати його бездумно неможна! Необхідно провести відповідну підготовку, відповідне моделювання та провести необхідні дослідження. Хоча, фактично, «Енергоатом» вже бере участь у тижневому регулюванні», - зазначив радник прем'єр-міністра України (на громадських засадах) Костянтин Ущаповський. «Виходячи із запланованого держпідприємством «Енергоринок» споживання, атомні станції за командою диспетчерів розвантажуються у вихідні. І це нормальна практика, яка існує вже більше 10 років й «Енергоатом» розуміючи проблеми енергосистеми, на це йде. Що ж стосується добового регулювання, то технічно це можливо, однак це дуже серйозне питання і до нього не можна підходити без тривалих і всебічних випробувань. Будь-який енергоблок входить у режим підвищеної небезпеки та аварійності при переході в режим маневрування. Саме тому компанії, що експлуатують АЕС, мають обов’язково враховувати фактори додаткових ремонтних робіт, реконструкцію та модернізацію. Все це документально прописується та вноситься в «Програму переходу на нові режими». Для НАЕКу зараз актуальним є питання фінансування всіх цих робіт, й потрібно розглядати можливості компенсувати витрати «Енергоатому» на ремонтні роботи саме для забезпечення більших об’ємів в модернізації та реконструкції».

Заступник директора, головний диспетчер ДП НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко наголосив:«Результати випробуваньна другому енергоблоці Хмельницькій АЕС наочно продемонстрували експертам, якби енергоблок працював у маневрених режимах протягом року, це дозволило б збільшити вироблення електроенергії на 1 мільярд кВт-год. Тепер згадайте, що тільки у першому кварталі 2016 р. «Енергоатом» через балансові обмеження втратив 2 млрд кВт-год. А це значить, що споживачі не отримали більш дешевої електроенергії, а ціна на ринку зросла для всіх. Звісно було б непогано, аби так працювати могли не один-два блоки, а більше, це б дозволило забезпечити більш економічну роботу всієї енергосистеми».

 

З доволі емоційною промовою в адрес Міненерго виступив заступник голови Атомпрофспілки, голова первинної профспілкової організації ДП НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич, він наголосив на тому, що Українське ядерне товариство та Атомпрофспілка України висловлюють категоричні заперечення проти виконання розпорядження Міністерства енергетики та вугільної промисловості з освоєння маневрування атомними енергоблоками з добовим розвантаженням до 75% номінальної потужності, а також стурбовані кадровими призначенням в атомній енергетиці: «Атомпрофспілка України категорично проти нових експериментів влади з атомною генерацією. Ми висловлюємо категоричні заперечення проти виконання розпорядження Міненерго з освоєння маневрування атомними енергоблоками з добовим розвантаженням до 75% номінальної потужності. В «Енергоатомі» працюють висококваліфіковані фахівці, які відповідально наголошують, що «експерименти» із вирівнюванням потужності об'єднаної енергосистеми через залучення енергоблоків вітчизняних АЕС можуть призвести до катастрофи. Наші реактори сконструйовані за радянських часів й технічно не можуть постійно використовуватися для добового маневрування потужністю. Знижувати та підвищувати потужність ядерних реакторів по кілька разів на добу, як пропонує «до впровадження» Міненерго - це злочин! Небажання розглянути фінансовий план компанії для подальшого його затвердження, затягування вирішення нагальних проблем й натомість постійне втручання в господарську діяльність стратегічно важливого для вітчизняної економіки підприємства – це злочинна некомпетентність керівників Міненерго.

Фахівці-атомники хочуть чітко розуміти, чи дійсно з 31 грудня 2016 р. можна перейти на режим маневрування?! Особливо з урахуванням того, про що вже сказали спеціалісти й про фінансові ресурси «Енергоатому» й про економіку України. Ми об’єктивно розуміємо, що для впровадження маневрування (за умови наявності достатнього фінансування), необхідно два-три роки, а чи розуміє це міністр? Крім того, деякі чиновники намагаються будь-якими способами «проштовхнути» на керівні посади в «Енергоатом» менеджерів т. з. «нового покоління» - без відповідної освіти та без досвіду роботи в атомній енергетиці. Й це попри міжнародні вимоги та всупереч законодавству, не беручи до уваги та не враховуючи всі можливі катастрофічні наслідки як для України, так і для всього світу!»

 

На звинувачення профспілок відповіла заступник директора департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу - начальник відділу розвитку атомно-промислового комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Світлана Кульчицька: «Не можна говорити, що міністерство примушує оператора впроваджувати зміни щодо режиму експлуатації. Міністерство не може примусити оператора негайно впровадити ті чи інші режими експлуатації енергоблоків, для цього є відповідні процедури, й без дозволу Держатомрегулювання зміни в режимі експлуатації АЕС - неможливі. Ця робота поступова - крок за кроком: розробка мережевих графіків, конкретних заходів з підготовки та узгодження з регулятором технічної документації, заходів з модернізації, обґрунтування безпеки та економічної доцільності…

Так! Дійсно до «Програми дій Уряду на 2016 рік» внесені заходи щодо розроблення та впровадження відповідних механізмів, але вони, в першу чергу, передбачають необхідність структурувати та впорядкувати довгострокову діяльність з визначення механізмів регулювання потужності. Гарантування ядерної безпеки під час експлуатації атомних енергоблоків – пріоритетне завдання Міненерго! Саме тому давайте не будемо плутати терміни - не відбувається ніяких «експериментів», навпаки - здійснюється планомірна робота, яка започаткована багато років тому».

 Проте експерти дорікнули представнику Міненерго, що необхідно чітко розуміти відмінності між словом «впровадження» та словами «розробити механізм», адже це, як кажуть в Одесі: «Это две большие разницы…»

 

Підсумовуючи розмову, голова Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї Іван Плачков нагадав, що над питанням маневрових режимів вітчизняних АЕС почали працювати ще у 1999 році: «Це штатні проектні режими (для основного та допоміжного обладнання атомних енергоблоків), які необхідні для того, щоб атомна енергетика безпечно та ефективно працювала в новій економічній моделі, в умовах нового закону «Про електроенергетику» та на новому конкурентному енергетичному ринку. Але встановлені для їхнього впровадження строки збурили не тільки фахове енергетичне середовище, а й все українське суспільство. Я б порадив профільному міністерству надалі більш ретельно та професійно відноситись до таких речей, тим паче в атомній галузі».

Таким чином, можна з певністю стверджувати, що режим маневрування потужностей на АЕС – це світова практика, але перед її впровадженням в Україні слід провести колосальний обсяг робіт з модернізації обладнання, науково-технічного обґрунтування та підготовки звітів з аналізу безпеки. Однак, здається мені, що інформаційна «атомна війна» буде тривати допоки загальна кількість «плюсів» від керівництва та реформування енергетикою не переважить всю ту кількість «мінусів», яка накопичилась в енергетичному середовищі та серед пересічних громадян в адресу «інвест-банкіра Демчишина та Ко». 

Поки ж залишається сподіватись, що у наших керманичів вистачить мудрості прислухатись до слів Андрія Дмитровича Сахарова: «Особисто я переконаний в тому, що людство потребує ядерної енергії. Вона повинна розвиватися, але за умови гарантії абсолютної безпеки...»


Наталія Дегтяренко

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА