НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Рекорди енергетичної політики України, або коли буде оголошено надзвичайний стан?

31 Жовтня 2017 16:25

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 червня 2017 р. №410-р визначено основні заходи та терміни їх реалізації з підготовки об’єктів паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2017/18 року. Зокрема, Планом заходів передбачено затвердження графіку накопичення вугілля на складах теплових електростанцій та теплоелектроцентралей станом на 1 листопада 2017 р. в обсязі 3,4 млн тонн (1,5 млн тонн вугілля «антрацитової» групи та 1,9 млн тонн вугілля «газової» групи). Станом на ранок 30 жовтня запаси на складах ТЕС та ТЕЦ становили 1413,67 тис. т.

Графік накопичення, затверджений Міненерговугілля, не виконується.

Необхідно зазначити, що протягом березня-червня 2017 р. наявні запаси вугілля на складах ГК ТЕС значно збільшувались, та в червні перевищували показники аналогічного періоду 2015-2016 рр. практично в два рази. Однак, починаючи з липня, фактичні запаси вугілля почали різко зменшуватись.


Відповідно, планові показники накопичення вугілля на складах ТЕС також зменшуються (станом на кінець липня норма накопичення становила 2802,8 тис. т, а станом на кінець серпня – парадоксально зменшена до 2569,0 тис. т).

Обсяги вугілля на складах ГК ТЕС станом на 30 жовтня складають 1094,9 тис. т, що становить 39,0% від графіку, в тому числі запаси антрациту – 574,7 тис. т, або 46,9% від нормативного показника. Через відсутність палива зупинена Зміївська ТЕС. На Запорізькій, Бурштинській, Добротвірській, Ладижинській та Курахівській ТЕС запасів вугілля залишилось на 5-9 діб. Запаси вугілля менші ніж мінімальний (гранично допустимий) залишок вугілля для функціонування ТЕС, окрім наведених вище, на Придніпровській та Криворізькій ТЕС. Лише Вуглегірська та Слов’янська ТЕС мають запаси вугілля більші, ніж передбачені Планом його накопичення. Таким чином, із існуючих 14 ТЕС – 2 знаходяться на непідконтрольній території, а 8 - або простоюють, або мають запас вугілля максимум на 9 днів.

Власний видобуток вугілля, згідно даних Міненерговугілля, протягом січня-вересня 2017 р. зменшився у порівнянні з відповідним періодом 2016 р., на 3389,6 тис. т (на 11,5%), в тому числі енергетичного вугілля видобуто на 2267,8 тис. т (на 9,7%) менше.

За даними: Міненерговугілля

Постачання вугілля антрацитових та газових марок за імпортом також незначне за обсягами, хоча і збільшилось по відношенню до аналогічного періоду попереднього року практично на 700 тис. т. Антрацитового вугілля за 8 міс. 2017 р. ввезено 1514,5 тис. т, експорт становив 61,1 тис. т. «Чистий» імпорт, відповідно, становить 1453,4 тис. т. «Чистий» імпорт вугілля газових груп склав 185,2 тис. т.

Загальне виробництво та споживання електричної енергії в поточному році незначно відрізняються від показників минулого та позаминулого років.

Але катастрофічна ситуація з паливом вже внесла свої корективи в структуру виробництва електроенергії. Теплова енергетика (по відношенню до попереднього року) зменшила генерацію на 19,7%, заміщена атомною (+11,5%), гідро (+11,9%) та альтернативними джерелами (+7,8%).

Виходячи з динаміки обсягів виробництва електричної енергії, кількість первинного палива, необхідного для проходження опалювального сезону, має бути не меншою, ніж у минулих роках. А з урахуванням можливої «холодної» зими, згідно прогнозів синоптиків – більшою.

Частково замінити вугілля протягом опалювального сезону можливо за рахунок використання альтернативних палив – мазуту та природного газу, якого, до речі, станом на кінець жовтня закачано в ПСГ значно більше, ніж у попередньому році.

Враховуючи (на початку опалювального сезону!) рекордно низькі запаси на складах та показники видобутку вугілля антрацитових та газових марок, недостатні для забезпечення потреби обсягів його імпорту, а поряд з цим – незначні запаси мазуту і навіть природного газу для покриття загальної потреби при виробництві електричної та теплової енергії, у разі холодної зими, постійних та тривалих віялових відключень, одночасно з постійними «недотопами», запобігти неможливо.

Цілком ймовірним є повторення сценарію з оголошенням надзвичайного стану паливно-енергетичного комплексу України.

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА