НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Реформи та негаразди: перспективи українського ринку газу 2020

12 Квітня 2017 23:00

Центр досліджень енергетики розпочинає знайомити українських читачів із міжнародними дослідженнями у сфері енергетики. Ми будемо публікувати ключові висновки досліджень, що актуальні для України. 

Пропонуємо вашій увазі звіт аналітика Оксфордського інституту дослідження енергетики Сімона Пірані щодо розвитку газового ринку України до 2020 року. У звіті експерт відзначив те, як зміниться транзит газу територією України, чи імпортуватиме Україна блакитне паливо з Росії та як виглядатиме ринок газу через декілька років. 

 

Факт №1 - транзит газу зменшиться 

Основним питанням, щодо якого точитиметься запекла боротьба між Україною, РФ та ЄС у найближчі роки буде транзит. Це питання буде актуальним впритул до 2019 року, вважають аналітики Інституту. Починаючи із 2019-2020 рр., фокус зміститься на питання розвитку внутрішнього ринку в Україні. 

Хоча у 2016 році відбулося зростання обсягів транзиту, автор звіту прогнозує, що у 2017 році транзит газу через українську ГТС почне скорочуватися. Обсяг транзиту зменшиться на 10 млрд кубометрів через зростання потужності Північного потоку з 43.8 млрд куб. до планової потужності в 55 млрд куб. Втім, зростання обсягів поставок газу в обхід України залежить від рішення Європейського суду щодо надання Газпрому права на використання додаткових потужностей газопроводу OPAL. 

Транзитний потенціал України може також ослабнути через введення в експлуатацію проектованих Турецького потоку та Північного потоку-2. Хоча країни Центрально-Східної Європи і надалі будуть зацікавлені в Україні як транзитері, експерти очікують, що починаючи з 2020 року (за умови завершення будівництва зазначених газопроводів), транзит територією України зменшиться до 7-35 млрд куб. 

На транзитні відносини України та Росії найбільший вплив матиме рішення у спорі «Нафтогазу» та «Газпрому» у Стокгольмському арбітражі. Аналітики розглядають два можливі сценарії після рішення у Стокгольмі. Так, якщо обидві сторони погодяться з рішенням, сторони можуть розпочати переговори щодо умов транзиту до 2019 року і на пізніший період. 

Із іншого боку, якщо сторони не погодяться з рішенням, ситуація значно погіршиться: транзит буде мінімальним для задоволення потреб переважно Угорщини та Словаччини, угоди будуть тимчасовими. 

Таким чином, ситуація з транзитом залежатиме від двох факторів: рішення арбітражу в Стокгольмі та геополітичної ситуації.

 

Факт №2 - попит на газ складе не більше 40 млрд куб. в рік 

На думку автора, у 2016 році Україна досягла нижньої точки попиту на газ. У 2016 р. попит зменшився лише на 0,6 куб і склав 33,2 млрд куб. 

Значною мірою зменшення споживання газу пов’язано із окупацією Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей, зменшенням економічної активності, а також запровадженням часткових механізмів енергозбереження та ціновою реформою. За нинішніх умов споживання газу має стабілізуватися в межах 32 - 35 млрд куб.

Факт №3 - основні джерела газу - внутрішній видобуток і реверс 

У матеріалі зазначається, що основними джерелами поставок газу в Україну будуть власний видобуток та реверсні поставки. 

Зростання видобутку до 27 млрд куб. в 2020 році аналітики вважають можливим за умови пом’якшення регуляторного режиму, зокрема зменшення ренти для нових свердловин з нинішніх 14% до 12%. 

У наступні роки основним джерелом внутрішнього видобутку залишатимуться наявні потужності державних та приватних газовидобувних компаній. Обсяги видобутку напряму залежатимуть від регуляторного та податкового режимів. 

Відновлення імпорту з Росії є малоймовірним. Враховуючи, що станом на 2016 рік потенціал реверсу - 22 млрд куб. та внутрішнього видобутку - 20 млрд куб., попит на газ має зрости щонайменше до 40 млрд, щоб ринок відчув потребу у відновленні імпорту з РФ.

 

Факт №4 - реформа ринку газу продовжуватиметься 

Сімон Пірані вважає, що у 2017-2018 рр. актуальним залишатиметься реформа газового ринку, а саме: 

 - перехід на новий правовий та регуляторний режим;

 - анбандлінг «Нафтогазу»;

 - скасування регулювання цін на газ. 

Зміна регуляторного режиму та анбандлінг «Нафтогазу» відбуватимуться поступово. Реформа цінового ринку і надалі буде ускладнена погіршенням економічного становища та зростанням бідності. Наразі, за даними Світового банку, 32% населення країни знаходиться в бідності. Як наслідок зростає кількість домогосподарств, які отримують субсидію: з 7,5 млн в 2015 до 9,45 млн в 2016. Таким чином, зростає опозиція до запровадження нових реформ.

 

Основні висновки Сімона Пірані 

Питання транзиту та газових відносин між «Нафтогазом» та «Газпромом» вичерпають актуальність до 2019 року. Україна, найбільш імовірно, не імпортуватиме газ з Росії в найближчі роки. 

Щодо транзиту, Росія продовжуватиме диверсифікацію маршрутів поставок газу в обхід України. Хоча Москва не може повністю відмовитися від українського маршруту, вона буде намагатися мінімізувати транзит українською ГТС. Після 2020 року транзит буде мінімальним за умови реалізації обхідних маршрутів. 

Основним питанням стане реформа і розвиток внутрішнього газового ринку. Оскільки відбувається поступове економічне відновлення, в наступні 3-5 років внутрішній попит на блакитне паливо коливатиметься в межах 30-40 млрд куб. Попит більшою мірою задовольнятиметься за рахунок внутрішнього видобутку. Виробництво газу залишатиметься вище 20 млрд куб. на рік. 

Реформа ринку газу залишається під тиском. Хоча є розуміння необхідності анбандлінгу та перетворення Укртрансгазу в комерційну компанію, ці рішення можуть бути відтерміновані через невизначеності у сфері транзиту. Цінова реформа була пришвидшена минулого року за рахунок нижчих цін на газ та запровадженням субсидій. Однак, домогосподарства і надалі не матимуть змоги оплачувати зростаючі тарифи через погіршення стандартів життя. Незважаючи на це, необхідність досягнення енергетичної незалежності буде стимулом для завершення цієї та решти реформ.

 

За матеріалами Сімона Пірані «Adversity and reform: Ukrainian gas market prospects», Оксфордський інститут досліджень енергетики (Oxford Institute for Energy Studies)


Олександр Ярощук

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА