НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Піддати газу!.. або як справити елітну стайню за державний кошт

02 Лютого 2017 23:00

« - А чого це Ви у мене про газ не питаєте?

 - А щоб Ви мені про борг не нагадали!» (с)

з діалогу між Володимиром Путіним та Віктором Януковичем * 


Минулий рік запам’ятався безперервними баталіями щодо реформування газової галузі, створення ринку газу, корпоратизації та реформуванням найбільшої державної компанії НАК «Нафтогаз України», Стокгольмських арбітражів з «Газпромом»… Найгучнішою корупційною справою 2016 р. став скандал щодо «газових схем» народного обранця від партії «Воля народу», одіозного та гламурного поціновувача зіркових жінок та коней Олександра Онищенка. 


 

2016 - сезон полювання на корупціонерів

Фактично ця справа розпочала «сезон полювання на корупціонерів-2016». Саме в лютому 2016 р. керівник Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник зробив гучну заяву про розслідування махінацій щодо державного газу. А вже на початку червня 2016 р. НАБУ оприлюднило всі деталі «газової схеми Онищенка», яка завдала Україні збитків на 3 млрд грн. 

Суть схем, що продуктивно працювали майже до кінця 2015 року, на думку НАБУ, доволі проста. Олександр Онищенко заробляв чималі гроші з видобутку та продажу газу з родовищ державної газодобувної компанії за заниженими цінами через свої фіктивні фірми: ТОВ «Надра Геоцентр», ТОВ «ХАС», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ фірма «Пласт», «Природні ресурси +». Всі ці фірми (формально належать різним кіпрським офшорам) уклали договори про спільну діяльність (далі - ДСД) з тодішнім керівництвом ПАТ «Укргазвидобування» (працювали за ДСД з 2004 р.). 

Тодішнє керівництво «Укргазвидобування» запропонувало надзвичайно вигідні умови - держкомпанія віддавала «у володіння» фірмам нардепа свердловини в Полтавській та Харківській областях разом з обладнанням та персоналом, натомість вимагала всього лише 40 - 45% прибутку. Й це попри те, що за законом частка держкомпанії у розподілі прибутку має становити не менше 50%. 


Для створення «прозорого продажу природного газу» «Онищенко і Ко» (за даними НАБУ - угрупування складалось з 20 людей, які довгий час працювали в Службі безпеки України та податковій службі) залучили до своїх оборудок Львівську універсальну біржу, але цього їм виявилось замало й вони заснували свою власну біржу «Центр»**. Весь видобутий на свердловинах УГВ газ за ДСД продавався через «ручні біржі» за фіктивними аукціонами – продавався дешево – як для своїх. Та вже навіть і не цікаво, чому у тодішніх очільників «Укргазвидобування» не виникало питань – а чому ж так? Їх і так все влаштовувало… 

За оперативною інформацією НАБУ, середня вартість реалізації газу «для своїх» була на рівні - 2,6 тис. грн за тисячу кубометрів. Купували його фірми - «Газ Транс Груп», «Газ Транс Проект», «Київпромзбут», «Екселент-ЛТД», «Морісель Груп», «Нафтогаз Трейд», «Ленстер Компані» та ін. зацікавлені особи. Надалі цейгаз продавався комерційними споживачами за ринковими цінами - 6,9 тис. грн за тисячу кубометрів. Неважко здогадатись, що різниця, а це за попередніми оцінками - 1,6 млрд грн (з січня 2013 р. до січня 2016 р.), осідала в кишенях пана Онищенка. Податки державі або взагалі не сплачувались, або сплачувались в дуже невеликому об’ємі. 

І знову не викликає подиву, чому у Державної фіскальної служби не виникало питань? Ба більше, фіскальна служба всіляко йшла на поступки та надавала «фірмам Онищенко» відстрочку по сплаті ренти… 

В листопаді 2016 НАБУ запевняло, що «справа Онишенка» до кінця 2016 року буде передана до суду. Але цього так і не сталось…  

2017 - а що ж далі?

За словами глави НАБУ Артема Ситника, у цій справі вже затримано десять осіб, частина яких визнала вину та погодилась на співпрацю зі слідством, а Онищенку «світить» до 12 років в'язниці… Але у 2016 році наші завзяті народні обранці, отримавши 16 червня 2016 р. подання від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на зняття недоторканності та затримання Онищенка - 22 червня - так і не спромоглися проголосувати подання, влаштувавши собі відпустку. 

А пан депутат, подавши в суд на Національне антикорупційне бюро та Генпрокуратуру з вимогою доказів своєї провини, покинув Україну й оселився у Лондоні. Ба більше, наприкінці 2016 р. пан Онищенко віршів, що про нього трохи забули та під час інтерв'ю російському прокремлівському телеканалу звинуватив в корупції президента України Петра Порошенка. 

Як на мене, це свідчить про те, що Онищенко набридло домовлятись із владою щодо уникнення переслідування (як свідчення запис розмови з депутатом Олесем Довгим) й він почав відкритий наступ на владу. Насправді, було б дуже нерозумно не враховувати той факт, що зараз Онищенко в жодному разі не полишить спроб відігратись та за будь-яку ціну домовитись з представниками влади, репутація яких може дуже сильно постраждати від «інформ-викідів» - аж надто високі ставки у грі! 

Версія цілком життєздатна, оскільки депутат-втікач, «сховавши козирі в рукаві», не поспішає з оприлюдненням начебто наявних записів корупційних розмов з Петром Порошенко. І це також може свідчити про те, що саме зараз відбувається «процес домовляння з владою»… Онищенко звісно це заперечує, наполягаючи на тому, що вже передав всі записи щодо корупційних оборудок української влади представникам американських cпецслужб. 

Звісно, що в такому випадку зацікавлені особи майже не мають шансів запобігти негативним наслідкам, й вся «історія з викриттям» може стати непередбачуваною. Як варіант, вона взагалі може спровокувати в Україні черговий політичний скандал, який ймовірно призведе до перевиборів, як президента, так і ВР... 

Ідеальним вирішенням проблеми для Олександра Онищенка стало б перетворення його справи із суто корупційно-кримінальної в політичну. Якщо це якимось чином станеться (певні кроки в цьому напрямку, як ми бачимо, вже зроблено…), депутат-втікач отримає змогу подати апеляцію щодо своєї екстрадиція в Україну за вже інкримінованими йому звинуваченнями щодо економічних злочинів та приміряє на себе нову роль - політичного мученика-дисидента, що страждає від політичних переслідувань.Це безумовно дозволить йому досить надовго осісти в Лондоні, або будь-де в якості «фігуранта політичної справи» та уникнути екстрадиції в Україну…  

P.S. - Стратити не можна помилувати?!

Для тих хто й досі вагається, чи потрібно доводити цю справу до кінця чи спустити на гальмах… Для тих, хто й досі не визначився з тим, де саме поставити кому в реченні: «стратити не можна помилувати»… Ось Вам для ознайомлення ще один цікавий момент в справі про діяльність гламурного поціновувача породистих коней та кобил... 

Згадаймо… протягом декількох років податкова служба України надавала «фірмам Онищенко» розстрочки щодо погашення податкових заборгованостей, а компанія «Укргазвидобування» ні сном не духом щодо цього… 

Цікаво й те, що за умовами договорів про спільну діяльність компанія «Укргазвидобування» не мала стосунку до бухгалтерського та податкового обліку фірми-оператора спільної діяльності й не мала можливості впливати на своєчасну сплату податкових зобов’язань. Після зміни керівництва «Укргазвидобування» у 2015 р. нова команда приділила дуже багато уваги договорам ДСД, зокрема й в питанні виконання взятих на себе зобов'язань. Але марно. «Фірми Онищенко» навіть не приховували свого небажання виконувати державні зобов’язання. Але чому ж весь цей час мовчала державна податкова служба України - це ж їх прямі посадові обов’язки. Чи не так?! 

Крім того, держкомпанія з метою мінімізації ризиків несплати податкових зобов’язань фірм-операторів ДСД неодноразово зверталось до податкових органів з запитами щодо сплати податків чи наявності боргу перед бюджетом цих фірм. Відповіді від податкових органів отримувало не завжди… Натомість фірми-оператори ДСД надавали «Укргазвидобуванню» довідки з податкових органів про відсутність будь-якої заборгованості. 

Чому ж нині податківці так завзято та зі всією наполегливістю вимагають грошей від нового керівництва «Укргазвидобування»... А ДФС надсилає рішення про опис майна держкомпанії в рахунок сплати несплаченої ренти на 600 млн грн (останні листи з податкової взагалі свідчать про арешт майна на суму в 1,802 млрд грн).

 

Реальні втрати Держави по ДСД за «схемами Онищенка»

Загальна кількість газових свердловин, право користування якими було передано до спільної діяльності по ДСД з ТОВ «Надра Геоцентр», ТОВ «ХАС», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ Фірма «Пласт», ТОВ «Природні ресурси +» - 53 свердловини.

Загальна кількість нафтових свердловин, право користування якими було передано по ДСД - 10 свердловин.

Прямі та непрямі збитки для економіки України в період з 2013 по 2015 рр.

Відповідно до інформаційних запитів податкових органів (публікація відповідних ДСД) станом на теперішній час податкова заборгованість по рентних платежах за видобуті вуглеводні становить:

 - 1 594,36 млн грн ДСД з ТОВ «Надра Геоцентр»;

 - 340,6 млн грн ДСД з ТОВ «ХАС»;

 - 215,3 млн грн ДСД з ТОВ «Карпатнадраінвест»;

Загальна сума збитків Держави від недоотриманих податків по вищенаведених договорах складає - 2 150,56 млн грн. 

Збитки Держави через реалізацію природного газу за заниженими цінами через т.з. «фірми-прокладки» за договорами ДСД:

 - з ТОВ «ХАС» по заниженим цінам недоотримано податок на прибуток - 62,5 млн грн;

 - з ТОВ «Надра Геоцентр» недоотриманий податок на прибуток в сумі - 123,6 млн грн;

 - з ТОВ «Карпатнадраінвест» недоотриманий податок на прибуток - 11,4 млн грн;

 - з ТОВ «Природні ресурси +» недоотриманий податок на прибуток - 1,3 млн грн;

Держава недоотримала податок на прибуток в сумі - 198,8 млн грн. 

Завдяки реалізації вуглеводнів за заниженими цінами в рамках відповідних договорів про спільну діяльність,ПАТ «Укргазвидобування», як учасник ДСД недоотримало чистого прибутку:

 - з ТОВ «Надра Геоцентр» - 244,7млн грн;

 - з ТОВ Фірма «ХАС» - 138,4 млн грн;

 - з ТОВ «Карпатнадраінвест» - 24,5млн грн;

 - з ТОВ «Природні ресурси +» - 3,6 млн грн;

Загальний збиток ПАТ «Укргазвидобування» від реалізації вуглеводнів за заниженими цінами склав – 411,2 млн грн.

Загальна сума збитків, яка нанесена Державі за відповідний період дорівнює 2 249,4 млн грн (з них 2 150,56 млн грн - несплата ренти за користування надрами та 198,8 млн грн - недоотриманий податок на прибуток від господарської діяльності по відповідних договорах). Хоча Спеціалізована антикорупційна прокуратура називає суму в - 3 млрд грн (вважаючи всі гроші, що були виведені від оборудок з газом - 1,6 млрд грн - такими, що належать державі). 

Що відбувається з розірванням договорів по ДСД?

Остаточно розірвані в судовому порядку договори спільної діяльності з ТОВ «Надра Геоцентр», ТОВ Фірма «ХАС» та ТОВ «Природні ресурси +». По решті - 5 договорах спільної діяльності справи по розірванню знаходяться в судах й скільки будуть тривати судові розгляди насправді нікому не відомо… 

Якщо Вам і досі не зрозуміло чому вкрай необхідно довести справу «газових схем Онищенка» до покарання, то ось реальні результати для економіки України після остаточного розірвання ДСД тільки по трьох фірмах: 

 - після розірвання відповідних договорів спільної діяльності ПАТ «Укргазвидобування» видобуло на свердловинах (право користування якими повернулось до компанії) станом на 01.01.2017 р. - 108,1 млн м куб. природного газу та 4,4 тис тонн рідких вуглеводнів; 

 - природний газ був реалізований НАК «Нафтогаз України» для потреб населення в опалювальний сезон. Навіть, якщо порахувати тільки ці об’єми відповідно до цін імпорту блакитного палива в січні 2017 р. (приблизно 200 доларів за тисячу кубометрів) – це майже 22 млн доларів, які залишились в бюджеті України. 

 - прибуток ПАТ «Укргазвидобування» від реалізації зазначених обсягів вуглеводнів вже склав - 262,7 млн грн.  

P.S.S. Нагадайте мені, хто тут постраждалий?! 


* «Діалог між Володимиром Путіним та Віктором Януковичем» - Володимир Борисов команда КВК збірна Дніпропетровська. 

** 18 серпня 2016 року Солом'янський районний суд Києва засудив директора цієї біржі Микиту Іванова до 5 років позбавлення волі за видачу афільованим компаніям помилкових аукціонних свідоцтв з продажу ними видобутого за ДСД природного газу, але звільнив його від відбування покарання з випробувальним терміном на 2 роки.

 

Наталія Дегтяренко

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА