НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Інтерв’ю

Інтерв’ю з главою оператора ГТС: Газовий ринок сам по собі не запрацює. Це буде хаос

08 Квітня 2020 15:13

У січні в Україні з’явився новий оператор газотранспортної системи — ТОВ «Оператор ГТС». Компанію створили на базі «Укртрансгазу» (УТГ) — «дочки» НАК «Нафтогаз України» — і передали Міністерству фінансів.

Нового оператора очолив колишній топ-менеджер УТГ Сергій Макогон, який встиг в цій ролі за останні п’ять місяців взяти участь в газових переговорах з Росією, Угорщиною, Молдовою та Румунією.

LIGA. net ще в лютому домовилася з Макогоном про інтерв’ю. Однак карантин вніс корективи. Розмова відбулася в березні в онлайн-режимі.

Чи готова Україна до запуску в травні повноцінного газового ринку, чи планує «Оператор ГТС» транспортувати водень і яку роль в переговорах з Росією зіграв Андрій Єрмак — в інтерв’ю LIGA. net.


Про карантин, постачання LNG і транспортуванні водню

— Як працює ОГТСУ в умовах карантину: які заходи компанія зробила, щоб захистити свій персонал від можливого зараження?

— ГТС працює в штатному режимі. Нам вкрай важливо гарантувати безперервність бізнес-процесів, тому ми створили можливість для 2500 співробітників працювати віддалено. Для тих, хто повинен знаходитися на об’єктах ГТС для обслуговування обладнання, ми організували доставку власним автотранспортом, проводимо дезінфекцію, забезпечуємо засобами індивідуального захисту.Також ми розробили плани переходу на використання резервної інфраструктури в разі поширення вірусу на об’єктах ГТС і переходу декількох об’єктів на закритий режим роботи.

— Серед співробітників «Оператора ГТС» є інфіковані на COVID-19?

— Я не можу це коментувати.

— У майбутньому «Укртрансгаз» планує скоротити близько 2500 співробітників. Оператор не планує подібних скорочень?

— На етапі відділення від «Нафтогазу» в «Оператор ГТС України» перевели тільки необхідний персонал — більше 11 000 чоловік. Ми ретельно проводили відбір і надлишкового персоналу у нас немає. Тому на даний момент скорочень не плануємо.

— ОГТС вже почала оптимізацію газотранспортної системи під транзит 40 млрд кубометрів, коли планується завершити?

— Це досить тривалий процес. Ми закінчуємо перший етап, розробляємо нове бачення оптимізованої ГТС. Ми представимо його до кінця року для узгодження Міністерству фінансів [кінцевому власнику «Оператора ГТС»]. Процес почнеться тільки після всіх необхідних узгоджень і дозволів. На найближчі 10 років НКРЕКП затвердила інвестиційну програму оператора на 39 млрд грн. Вона буде спрямована в тому числі на ці цілі.

— Чинний транзитний контракт закінчується через п’ять років. Але в найближчі роки Росія планує запустити «Північний потік-2», і нинішні обсяги транзиту через Україну можуть зникнути. Що тоді? Компанія готується до нульового сценарія після 2025 року?

— Вже зараз очевидно, що «Газпром» не зможе закінчити цей проект раніше 2021 року. До нульового транзиту ми готові. І наша програма оптимізації спрямована на підготовку до цього сценарію. Але ми не припиняємо боротися проти проекту ПП-2 і розраховуємо на підтримку і американських, і європейських партнерів, так як ПП-2 несе ризики не тільки для України, але і для всієї Європи, підвищуючи її залежність від поставок газу з РФ.
Паралельно ми працюємо над розвитком альтернативних способів використання нашої ГТС. Ми запустили транзит через Україну між європейськими країнами і розглядаємо можливість поставок американського LNG через Польщу і далі в країни Східний Європи.
Також я бачу великий потенціал у розвитку бізнесу з сезонного зберігання газу в українських ПСГ.

— Ви згадали про можливий контракт на поставку в Україну американського LNG через польські термінали. Йдеться про додаткові поставки 6,6 млрд кубометрів газу на рік. Чи готова до цього наша інфраструктура?

— Ми готові приймати цей газ вже зараз. Ми вже вклали близько 35 млн дол. у реконструкцію інфраструктури з цього напрямку. Проблема в тому, що самі поляки не можуть поставити нам цей обсяг. Для цього їм потрібно добудувати відрізок газопроводу біля міста Творжень і реконструювати компресорну станцію «Страхоціна». Тільки після цього вони зможуть постачати нам 5 млрд кубів газу.Зараз ми можемо робити свопи, тобто «обмінювати» цей газ на російський, який йде в Польщу через Україну. Це близько 4 млрд кубометрів.

— Якщо судити по вашій стрічці в Facebook, ви великий шанувальник екологічних та енергоефективних проектів. У лютому компанія РГК почала тестувати транспортування водню. «Оператор ГТС» бачить перспективу в цьому напрямку?

— Це інноваційна ідея. Звичайно ж ми її вивчаємо. До цього рухається вся Європа і згодом — через 30-40 років — природний газ теж буде йти з енергетичного балансу слідом за вугіллям і нафтою, а заміщати його будуть синтетичні водень і метан. Ми на це дивимося, але ще є певні вимоги до складу метала труб, по яких буде йти цей водень. У нас є труби 60-х і 70-х років. Сама остання дата — кінець 80-х. Тому ми поки вивчаємо готовність нашої інфраструктури до таких поставок.


Про новий контракт з «Газпромом» і проблеми з Молдовою і Білоруссю

— У грудні до української ГТС нібито виявляли інтерес кілька європейських компаній. «Нафтогаз» домовлявся з ними обговорити умови організації транзиту. Але з тих пір історія затихла, а в лютому НАК пригрозив «Газпрому» новим позовом вже за чинним контрактом. Що не так з новим контрактом: європейці по ньому не можуть замовляти послуги транзиту?

— Зараз немає ніяких обмежень для європейських компаній замовляти транзит газу з РФ через Україну. Щоб почати транзит їм потрібно домовитися з російською стороною. Вона повинна почати передавати їм газ на кордоні Україна-Росія. З нашого боку обмежень ніяких немає.Наскільки мені відомо, ряд європейських компаній уже звертався до «Газпрому» з таким проханням.

— Що це за компанії? Це ті компанії, про які раніше говорив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко?

— Їх назви я не можу назвати. Це європейські трейдери, які вже зараз купують газ у «Газпрому». Вони зверталися до нього з проханням передавати газ на кордоні Україна-Росія. Але поки, наскільки мені відомо, позитивної відповіді немає.

— В рамках анбандлінга «Оператор ГТС» повинен заплатити «Нафтогазу» протягом 10 років 180 млрд гривень. За яким принципом ви будете розраховуватися з НАКом?

— Я не можу це коментувати. Цей договір уклали МГУ [«Магістральні газопроводи України»] і «Укртрансгаз». «ОГТСУ» — не сторона цієї угоди. МГУ — власник оператора, тому ОГТСУ буде йому платити тільки дивіденди, у «Оператора ГТС» немає зобов’язань перед «Нафтогазом».

— ОГТСУ підписала угоду про інтерконектори з Молдовою, Росією, Польщею і Словаччиною. На черзі, як ви говорили, — запуск реверсу з Угорщини. З чим була пов’язана затримка з Угорщиною?

— Нашим угорським колегам довелося вносити зміни в своє законодавство, тому це зайняло якийсь час. Але воно вже прийнято і скоро почне працювати.
Але крім Угорщини є ще проблеми з Румунією. З нею у нас п’ять точок з’єднання, але угода про Інтерконнектор підписана лише по одній. По ньому зараз і йде транзит. У цій проблемі нам повинні допомогти Секретаріат Енергетичного Співтовариства та Європейська комісія. Ми вже до них звернулися за допомогою.
Також є проблема з Молдовою. Незважаючи на те, що ми з нею підписали угоди, молдавська сторона досі не може надати послуги транзиту по своїй стороні для трейдерів. Все ще немає ні стандартного договору, ні тарифів. Є й проблеми з реалізацією віртуального реверсу через Молдову. Але ми працюємо над цим.

— Що ви маєте на увазі? Про що мова?

— Молдавське законодавство в області газу — ще радянське, вони ще не пройшли той шлях, який ми пройшли в 2015-2016 роках. Їх митний кодекс орієнтований на фізичні потоки. У нас таке ж було ще три роки тому. У Молдові ще не врегульовано «віртуальний реверс», їм потрібен фізичний потік газу, щоб його можна було порахувати по лічильнику. Віртуальний реверс — це комерційні поставки, а не фізичні. Припустимо, якщо мільйон кубів газу йшли з нашого боку до них, і мільйон назад — це буде взаємозалік і за лічильником буде нуль. Але комерційно мільйон газу піде і туди, і назад.

— Після угорців, єдина, з ким ми ще не підписали транзитну угоду — Білорусь. У своєму останньому інтерв’ю ви говорили, що вона не зацікавлена в імпорті та експорті газу в Україну. Ситуація не змінилася через недавню напруженості у відносинах між Росією і Білоруссю?

— Ми відправили ще раз листи з пропозиціями про співпрацю, але відповіді не отримали.

— Чим Білорусь це мотивує?

— По-перше, це справа добровільна. А по-друге, білоруським оператором ГТС є компанія «Газпром трансгаз Білорусь». Власник цієї компанії — російський «Газпром», тому їм не цікаво імпортувати європейський газ в Білорусь. Така ж ситуація в Молдові: 60% «Молдовагаз» контролює «Газпром».

— Тому Молдова закуповує газ тільки у Росії?

— Ми вважали, якби Молдова купувала у європейців газ і поставляла його через українську територію, їм би цей газ обходився по 134 дол. за тис. кубів. Так, вони б заощадили 40 дол. на кожній тисячі. У Росії вони закуповують газ по 174 дол. за тис. кубів. Фактично вони могли б зараз економити по 10 млн дол. на місяць, якби купували газ в Європі і імпортували його через Україну.

— ОГТС вже довгий час знаходиться в переговорах з «Київгазом» про підписання договору на транспортування газу. «Київгаз» відмовляє підписувати договір, а ОГТС — звинувачує його в саботажі. Про що ви не можете домовитися?

— «Київгаз» грубо порушує законодавство України, взявши в заручники все населення Києва. Ми звернулися зі скаргою в НКРЕКП і розраховуємо на її реакцію. Це дуже небезпечний прецедент, який може зруйнувати весь ринок газу.

— Про що ви не можете домовитися?

— Є стандартний договір транспортування газу, який затверджений НКРЕКП, і ми підписали його з усіма облгазами. «Київгаз» не згоден з декількома пунктами договору і замість стандартної процедури внесення змін до цього договору через регулятора, просто нав’язує свої неприйнятні правки і відмовляється підписувати договір в стандартній редакції. Вони звичайно розуміють, що відключити постачання газу до Києва неможливо, і користуються цим.


Про запуск ринку газу, газовому запасу, наслідках коронавіруса

— У травні 2020 року уряд обіцяв запустити в Україні повноцінний ринок газу. Травень вже близько: чи все готово до запуску ринку?

— Я ще поки не бачив проектів документів, де прописано, як буде працювати ринок. На сьогодні в регуляторних правилах є багато білих плям і незрозумілостей, що може привести до колапсу.
Без ПСО промисловість працює нормально. Але хто буде поставляти газ для теплокомуненерго? Де у них візьмуться гроші, щоб купувати газ за ринковою ціною? Хто буде поставляти газ для населення, і як можна буде поміняти постачальника? Я цього поки не розумію. В Європі є рішення — там є «постачальник останньої надії», гарантований постачальник.
Ринок запускати потрібно продумано, щоб гарантувати безперервність поставок. Потрібно створити робочу групу при міністерстві, вирішити всі необхідні питання і тільки потім запускати. Ринок сам по собі не запрацює. Це буде хаос.

— Ситуація з карантином може відкласти запуск ринку?

— Карантин фактично паралізував роботу більшості компаній і відомств, але при злагодженій роботі ми можемо встигнути підготуватися до запуску ринку для населення до осені. Ми як оператор ГТС готові включатися в роботу, але керувати процесом потрібно на урядовому рівні.

— На сьогодні світовий газовий ринок, в тому числі і європейський, лихоманить уже кілька місяців. Ціна на паливо постійно падає через низький попит і високу пропозицію. Це можливість для України або серйозний виклик?

— На цю ситуацію треба дивитися з декількох сторін. Звичайно, низькі ціни на газ вигідні для української промисловості: чим менше ціни, тим менше витрати і тим нижча собівартість кінцевої продукції. Нам, як транзитній стороні, дешевий газ — теж добре. Це означає, що його будуть більше використовувати. Наприклад, почнуть закривати вугільну генерацію і відкривати газову. Через це виросте споживання і обсяги поставок — на цьому ми заробимо. Нам, як ГТС — це добре, це знижує наші витрати [на технологічний газ] і підвищить обсяги транзиту.

— Це виклик для українського видобутку газу.

— Їм буде дуже складно. Вони завжди говорили, що у нас собівартість видобутку — 120-150 дол. Якщо імпортна ціна 120 дол. — їм невигідно добувати і, можливо, вони зупинять програму буріння.

— В Європі багато країн створюють страхові запаси газу, щоб захистити себе від надзвичайних ситуацій. Ця практика є в Чехії, Данії, Угорщини, Італії. У минулому році Україна створила рекордний газовий запас на випадок газової війни з «Газпромом». Але в цьому році, з урахуванням запасів, що залишилися, ми цього робити не плануємо. Чи варто нам задуматися про це в майбутньому, наприклад, після запуску ринку?

— Україна залежить від імпорту газу, тому нам обов’язково потрібно створювати запаси газу для спокійного проходження опалювального сезону. На сьогодні в Україні немає зобов’язань створювати газові запаси, тому всі торгують «з коліс». Раніше газом запасався «Нафтогаз», але чи буде він його і далі створювати після скасування ПСО?Ми повинні створити або законодавчі вимоги, або економічні стимули для цього, тому що створення запасів вимагає значних коштів. У більшості країн йдуть по першому шляху. Наприклад, в Польщі всі постачальники повинні створювати запас газу в розмірі 60% від обсягу поставки.


Про газові переговори з Росією: роль Єрмака і Кулеби, прямі поставки газу

— Ви один з учасників газових переговорів з Росією в грудні. З січня на ринку ходять чутки, мовляв, між «Газпромом» і «Нафтогазом» є додаткова угода про прямі поставки російського газу в Україну. Цей газ нібито вже готові купувати 5 українських компаній, які підписали з «Газпромом» відповідний контракт. І одні з постачальників — компанії, пов’язані з Медведчуком, Бойко. Прямий імпорт з Росії вже є?

— Так, я брав участь у всіх зустрічах, і екс-міністр Олексій Оржель неодноразово підтверджував готовність розглядати пропозицію російської сторони про відновлення прямих поставок газу з Росії, але тільки на ринкових засадах та за ринковими цінами. Але пропозиція так і не надійшла. До «Оператора ГТС» ніхто ще із запитом на імпорт не звертався. Хочу зазначити, що зі сторони оператора на даний момент не існує ніяких заборон на проведення імпорту з РФ. Кодекс ГТС і типовий договір дозволяють такі операції. І до 2020 року не існувало заборон на імпорт. Навесні 2018 року «Нафтогаз» планував імпорт і навіть зробив передоплату «Газпрому», але останній відмовився поставляти газ. Імпорту в Україну з РФ немає з 2015 року.

— Правда, що «Газпром» ще до підписання контракту з ОГТСУ і «Нафтогазом» уклав контракти зі своїми клієнтами так, щоб з січня вже не транспортувати газ через Україну? Це, мовляв, і стало причиною низького транзиту російського газу через нашу територію.

— Я читав про таку версію в пресі. Зараз транзит йде в обсязі 140-150 млн кубометрів на добу. Я пов’язую це з дуже теплою зимою на континенті і з високою заповненістю ПСГ в Європі.Транзит газу в січні-березні скоротився на 53% в порівнянні з минулим роком. Через пандемії в Європі закрилися багато підприємств і споживання газу скоротилося, тому ми очікуємо додаткового зниження транзиту на 15-20 млн на добу. Але оплата згідно з договором буде проводиться в повному обсязі з розрахунку 178 млн кубометрів на добу.

— Яку роль у переговорному процесі зіграв Андрій Єрмак і Дмитро Кулеба?

— Вони брали активну участь в переговорах в Мінську і є підписантами протоколу, який став базою для підписання нового транзитного контракту з «Газпромом», згідно з яким Україна вже отримала 3 млрд дол. і ще отримає доходу понад 7 млрд доларів за наступні п’ять років. Їх політична підтримка була дуже важлива в той переломний момент переговорів.


За матеріалами: LIGA. net

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА