НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

2017 - шанс для газових інвестицій

27 Березня 2017 23:00

Днями в Києві відбувся II Український газовий інвестиційний форум (Ukrainian Gas Investment Forum’17, Форум). Вже вдруге він став комунікаційною платформою для ключових гравців газового сектору України та світу, міжнародних фінансових організацій, профільних асоціацій для обговорення ситуації та перспектив сектору. Про що говорили учасники форуму,чи зростатимуть інвестиції та видобуток газу в Україні - у репортажі інформаційного партнера заходу EIRCenter.

 

Повільне зростання 

Сьогодні увагу сектору сконцентровано на Концепції розвитку газовидобувної галузі України, яка затверджена постановою Кабміну №1079-р від 28.12.2016 р. Згідно із концепцією, видобуток газу в Україні має зрости до 27,6 млрд кубометрів у 2020 році, з яких 20 млрд кубометрів має скласти об’єм видобутку ПАТ «Укргазвидобування». 

Учасники Форуму сконцентрували увагу на необхідності досягнення зазначених показників, а також відрапортували про декілька досягнень. Зокрема, віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон нагадав про зростання енергетичної незалежності від РФ, відзначивши, що Україна «482 дні не купує газ у Російській Федерації».


В.о. голови Комітету Верховної Ради з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський повідомив, що профільний комітет схвалив законопроект про ринок електричної енергії. Він висловив сподівання, що законопроект буде прийнятий на найближчому сесійному тижні: «Вчора комітет з питань паливно-енергетичного комплексу підтримав відповідний законопроект. На наступному робочому тижні ми внесено його в парламент. У нього є всі шанси бути проголосованим».


Голова підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій, Комітету ВР ПЕК, народний депутат Наталія Кацер-Бучковська нагадала, що раніше парламент прийняв два інші ключові для сектору закони: про ринок природного газу і про незалежного регулятора. Крім того, у лютому парламент прийняв закон №1793-VIII, що передбачає розподіл рентної плати на користування надрами із видобутку нафти, газу та газового конденсату. «Він має на меті дати більше стимулу місцевим громадам для того, щоб вони давали погодження інвесторам на видобуток газу на їхній території», - пояснює переваги закону Кацер-Бучковська.


Про збільшення видобутку газу відрапортував керівник служби комунікацій ПАТ «Укргазвидобування» Володимир Гайдаш: «У березні 2017 року компанія збільшила добовий об’єм видобутку газу, у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, на 1,19 млн кубометрів».


Приватні компанії також нарощують видобуток. Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Роман Опімах заявив, що приріст склав 5%, однак визнав, що раніше темпи приросту були вищими. 


За даними НАК «Нафтогаз України», у 2016 році видобуток газу в Україні збільшився на 200 млн кубометрів з 19,9 млрд кубометрів до 20,1 млрд ПАТ «Укргазвидобування» збільшило видобуток на 100 млн кубометрів - з 14,5 млрд до 14,6 млрд кубометрів. Приватні підприємства додали 300 млн, а ПАТ «Укрнафта» скоротила видобуток на 200 млн кубометрів. 

Джерело: НАК «Нафтогаз України» 

У нинішньому році ПАТ «Укргазвидобування» планує наблизитися до мети «20/20». За словами Володимира Гайдаша, обсяг видобутку має зрости до 15-15,2 млрд кубометрів. 

 

Інвестори в очікуванні


Голова офісу Національної інвестиційної ради при президентові України, голова Наглядової ради НАК «Нафтогаз» Юлія Ковалів відзначила важливість прийнятих законів про ринок природного газу та Концепції розвитку газовидобувної галузі. Попри ці зрушення, вона відзначила декілька наявних прогалин:  «По-перше, ринок природного газу запроваджено не у повному обсязі. Те, що ми маємо сьогодні - це насправді перші кроки. Сьогодні ми маємо лише одну частину ринку, яка працює в конкурентному середовищі. У цей же час інша частина залишається все ще під регулюванням», - наголосила Ковалів. Вона звернула увагу на такі проблемні питання як вільний доступ до ГТС, плата за точки входу до системи та можливість експорту газу для компаній-виробників. 

Друга і третя проблеми прямо пов’язані зі спрощенням умов для роботи газовидобувних компаній: зміною фіскального режиму та дерегуляцією. 

На думку Наталії Кацер-Бучковської, серйозними перепонами для збільшення інвестицій є неконкурентне фіскальне регулювання галузі та зарегульований процес отримання дозволів, включно з оформленням земельної ділянки. Наприклад, податкове навантаження в Україні вище, ніж в середньому по Європі, а термін отримання дозволів може зайняти до 3 років. 

З цими тезами погоджуються учасники ринку. Представники ключових компаній, які брали участь у круглому столі (ДТЕК Нафтогаз, Burisma, Укрнафта, Arab Energy Alliance та JKX Oil & Gas), надають перелік основних проблем сектору видобутку газу, а саме: зарегульованість, високі ставки ренти, які обмежують інвестиції у розробку нових свердловин і відсутність державно-приватного партнерства у сфері розвитку нафтогазового ринку, реалізації нових проектів та освоєння родовищ газу. Учасники також наголошували на необхідності прийняття нового Кодексу про надра та вирішення питань із відведенням землі для розробки нових свердловин. 

У такій ситуації лише деякі компанії готові вкладати кошти у розвиток видобутку. Приміром, серед усіх компаній великий інвестпроект має лише «Укргазвидобування». За 2017-2020 рр. для виконання корпоративної програми «20/20» компанія планує інвестувати $4 млрд. 

Про готовність інвестувати заявив також генеральний директор «ДТЕК Нафтогаз» Ігор Щуров: «Наша компанія готова інвестувати сотні мільйонів гривень в проекти, які дадуть віддачу вже в найближчій перспективі». Проте, він наголосив, що за умови поліпшення бізнес-клімату та зниження ставки ренти процес інвестування буде розширюватися. 

Хоча деякі компанії інвестують кошти у розвідку та видобування газу, Роман Опімах вважає, що галузь все ще залишається у глибокій кризі: «Видобуток газу переживає стагнацію. Багато іноземних компаній не витримують нашу турбулентність. Немає підстав думати, що нові приватні інвестори з інвестиціями прийдуть в галузь». Тим не менш, він очікує, що концепція розвитку газовидобутку в Україні зрештою стимулює інвестування в галузь з боку приватних компаній та покращення інвестиційного клімату з боку відповідальних органів влади. 


Очевидно, що без останнього шанси на виконання Концепції розвитку газовидобутку в Україні зменшуються практично до нуля. Саме створення прозорого інвестиційного клімату стане заохочуючим фактором для інвестицій, які забезпечать розвиток української енергетики та стануть запорукою енергетичної безпеки країни.


Олександр Ярощук

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА