НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Всі новини

«Енергоатом» планує з 2019 року припинити вивезення відпрацьованого ядерного палива до Росії

08 Вересня 2017 15:00

Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» планує з 2019 року припинити вивозити відпрацьоване ядерне паливо з трьох українських АЕС на переробку в Росію, а замість цього буде зберігати його в побудованому в Чорнобильській зоні відчуження Централізованому сховищі відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Про це йдеться в повідомленні на офіційному сайті компанії.

«У нас залишалася остання уразлива точка — це залежність від послуг з вивезення відпрацьованого ядерного палива. Наші три станції були прив’язані до Російської Федерації. На Запорізькій АЕС є своє пристанційне сховище, а з решти трьох станцій ми були змушені вивозити. З 2019 року ми припиняємо вивозити в Російську Федерацію», — повідомив президент компанії Юрій Недашковський під час відвідування в США (штат Нью-Джерсі) виробничих потужностей американської інжинірингової компанії Holtec, яка буде виробляти контейнери для зберігання відпрацьованого палива на ЦСВЯП. «Ми побудуємо в Україні Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива. Все в одному місці і безпечно, з використанням найсучасніших технологій. Це означає, що радіаційний фон буде мінімальним, практично нульовим. Все це буде в Чорнобильській зоні відчуження. І устаткування для вас ми плануємо робити прямо тут, на цьому заводі», — наводяться в повідомленні слова президента компанії Holtec Кріса Сінгха.

Згідно з інформацією посольства США, посол України Валерій Чалий, який також був присутній під час зустрічі на новому заводі Holtec, підкреслив, що енергетична безпека — це один з пріоритетів стратегічного партнерства між Україною і США. 

«Американська компанія Holtec є надійним партнером України в таких важливих проектах, як будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива Чорнобильської АЕС та Централізованого сховища відпрацьованого палива для потреб Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС», — зазначили в посольстві, додавши, що реалізація проекту ЦСВЯП має забезпечити незалежність від Росії та заощадити значні кошти, які витрачаються на послуги із зберігання палива в РФ. 

Як повідомлялося, на початку червня 2017 року Кабмін затвердив проект будівництва ЦСВЯП, куди буде надходити відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС, оператором яких є «Енергоатом». За даними Міненерговугілля, в цьому сховищі з застосуванням передової технології поверхневого «сухого» зберігання компанії Holtec International буде протягом 100 років безпечно зберігатися ядерне паливо з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС. Через відсутність власного сховища Україна змушена кожен рік витрачати близько 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива на території Росії. Контракт на будівництво ЦСВЯП між «Енергоатомом» і Holtec Internatinal був підписаний ще в 2005 році, проте з ряду причин, в тому числі через зміну політичної кон’юнктури, проект тривалий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася в 2014 році. За даними «Енергоатому», контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International буде поставляти спеціальне обладнання для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також надасть Україні технології, які будуть застосовані як на енергоблоках АЕС, так і під час перевезення ВЯП з АЕС у ЦСВЯП, а також в самому сховищі. 6 липня 2017 року Держатомрегулювання видала «Енергоатому» ліцензію на будівництво і введення в експлуатацію ЦСВЯП. Також глава інспекції з ядерного регулювання Борис Столярчук заявив, що компанія виконала всі передбачені ядерним законодавством умови для безпечного будівництва і введення в експлуатацію цього сховища.


За матеріалами: УНІАН

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА