НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Блог / Аналітична служба EIRCenter
Аналітична служба EIRCenter
всього матеріалів: 5

Віват ЗТР, або чому компанія Григоришина у трансформаторному тендері має перемогти

09 Лютого 2016 09:08

Багато слів вже сказано та багато матеріалів оприлюднено стосовно так званого трансформаторного тендеру ДП «НЕК «Укренерго». Нарешті, 8 лютого о 14:00 в офісі ДП «НЕК «Укренерго» відбулось розкриття пропозицій учасників по предмету закупівлі «27.11.4 Трансформатори електричні (27.11.41-80.00 Лот №1 – Автотрансформатори та реактори напругою 750кВ; Лот №2 – Автотрансформатори напругою 330кВ; Лот №3 – Лінійні трансформатори)». На події були присутні представники іноземних дипломатичних місій. До тендерного комітету були подані комерційні пропозиції таких компаній:

- ТОВ «АББ лтд.», Україна;

- ДП «Сіменс Україна»;

- ПАТ «Запоріжтрансформатор»;

- Daewoo International Corporation.

ТОВ «Квант-Сервіс», м. Полтава не пройшло попередньої кваліфікації.

Перший конверт з пропозицією, що був відкритий, - від ДП «Сіменс Україна»:

Лот №1 – 618 505 051 грн 80 коп (з ПДВ). Умови поставки DDP. Валюта платежу – гривня. На весь лот є банківська гарантія від банку ING. Фінансові умови: авансовий платіж 30%, решта протягом 25 банківських днів після завершення проекту. Остаточна сума має корегуватися згідно курсу гривні до євро на дату підписання договору у зв’язку зі 100% імпортним походженням продукції.

Другий конверт від ТОВ «АББ лтд.», Україна.
Лот №1 – 893 148 000 грн (з ПДВ);
Лот №2 – 1 084 060 869 грн 81 коп (з ПДВ);
Лот №3 – 91 692 000 грн (з ПДВ)
Умови поставки DDP. Валюта платежу – гривня.
На всі лоти є банківська гарантія від банку ING. Фінансові умови: авансовий платіж 80%, решта протягом 25 банківських днів після завершення проекту. Остаточна сума має корегуватися згідно курсу гривні до евро на дату підписання договору, якщо курс гривні до євро зміниться більше ніж на 5%.

Третій конверт ПАТ «Запоріжтрансформатор».
Лот №1 – 335 302 236 грн (з ПДВ);
Лот №2 – 571 407 396 грн 81 коп (з ПДВ);
Лот №3 – 21 881 280 грн (з ПДВ).
Умови поставки DDP. Валюта платежу – гривня.
Фінансові умови: авансовий платіж 45% на Лот №1,2 та 40% на Лот№2, решта протягом 25 банківських днів після завершення проекту.

Daewoo International Corporation – знялось у зв’язку з неможливістю виконати поставку обладнання на умовах DDP та прийняти розрахунок у гривні.

Можливо така ситуація з тендером для гравців не є рівною від початку? На першому етапі розглядалися 5 гравців, 4 з них були виробниками. Невиробника потім «відсіяли». Залишилися 4 гравця. Перше, що приходить на думку: в фінальній частині тендеру беруть участь 4 виробники - 3 з них неукраїнського походження. А хто в Україні є «єдиним та всеосяжним виробником» трансформаторів? Відповідь одна – ЗТР! Інші гравці - іноземного походження. Так чому умови тендера були виписані таким чином, що валюта платежу – тільки гривня, а поставка тільки DDP? Що, з початку не було зрозуміло, що такі умови надають безумовної переваги компанії з України? Чи може на нашому трансформаторному ринку декілька українських «ЗТРів» грають у конкуренцію на рівних? А тут вже починаються інші, виключно бізнесові аспекти.

Компаніям-імпортерам, за цих умов потрібно розмитнити товар, а це як мінімум +20% до його митної вартості. До того ж, вартість доставки для них обраховується у валюті (вартість перевезення товару+страховка). Зважаючи на специфіку вантажу (вагу та габарити) - це будуть додаткові надвитрати. У той же час, ЗТР свої перевезення буде сплачувати у гривні та за іншим тарифом, який суттєво буде відрізнятися від європейського в менший бік.

Дві західні компанії з українською регістрацією на тендер подали банківські гарантії щодо майбутніх можливих фінансових угод. Таке робиться у тому випадку, коли сума договору перевищує статутний капітал компанії-постачальника. Тобто, у разі невиконання умов договору з боку постачальника, покупець за рішенням арбітражу мав би змогу повернути власні кошти. Але ця гарантія – додатковий фінансовий тягар для постачальника, тому що коштує певних відсотків від суми договору. А це, безумовно, відбивається на вартості фінансової пропозиції в бік її зростання!

То чому Укренерго не зробило крок на зустріч іноземним виробникам, розуміючи, що з вітчизняних обрати реально тільки одного?

Тут є декілька суттєвих моментів. Якщо було б бажання урівняти всіх гравців, то до умов поставки потрібно було б додати як мінімум DAP або FCA (термінологію дивитися Інкотермс 2010), а до валют – євро. Наразі, такі випадки в український бізнес-історії були (замовник за спеціальним рішенням Кабміну уникав обов’язку сплати ПДВ за розмитнення обладнання). У цьому разі Укренерго мало б більш реальну цінову картину. Але тоді покупець мав би певні проблеми. По-перше – це міжнародний контракт, який підпадає під валютне регулювання (90 днів між першою проплатою коштів на рахунок постачальника та отриманням товару). Трансформатори так швидко не виробляються, тому покупцю було б потрібно застосовувати акредитивну форму оплати, більш того, підтверджувати акредитив в європейському банку-гаранті. А це вже коштує пару відсотків від вартості контракту. По-друге - у випадку міжнародного контракту, постачальник може справедливо вимагати міжнародного арбітражу, наприклад у Стокгольмі. В Україні цього не люблять, бо українські суди - найсправедливіші у світі.

Тому, як бачимо, за таких фінансових умов проведення тендеру переваги з самого початку мають тільки вітчизняні виробники. У нашому випадку - постачальник є досить кваліфікованою компанією з багатою «інсталяційною базою» обладнання по всій Україні. Не буде дивним, якщо шальки терезів схиляться на його бік, бо добра ціна та великий досвід можуть зробити свою справу. Але почекаємо рішення «Укренерго»…

PS: Дешеві трансформатори – це добре! А якщо ЗТР має таку класну та дешеву техніку, то скільки своїх трансформаторів він продав у такі небагаті країни як Румунія, Болгарія, Туреччина, Литва та Латвія? Яка його частка ринку в цих країнах? Така ціна, яка була показана на рівні державного тендеру, може бути «вбивчою» для конкурентів та привабливою для іноземних «незаможних» покупців! Може ЗТР вже завоював ринки Східної Європи?

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА