НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Блог / Аналітична служба EIRCenter
Аналітична служба EIRCenter
всього матеріалів: 5

Споживачі газу проти монополії: боріться та поборете!

23 Вересня 2020 18:00

Тим з нас, споживачам ринку газу, які повідомили свій газзбут про бажання змінити постачальника газу, постачальники «малюють» неіснуючі борги та погрожують повним відключенням від мережі газопостачання через заборгованість. 

Газзбути ставлять перед вибором — або сплатити незрозумілий борг, або забути про те, що в Україні існує ринок газу і залишитися клієнтом діючого постачальника. 

Чи є вихід, і що робити, якщо ви вирішили змінити постачальника газу, а вам нарахували борг, якого не було у попередньому рахунку?
З 1 серпня в Україні запрацював повноцінний (майже) ринок газу. Українські домогосподарства отримали можливість обирати постачальника газу, а газопостачальні підприємства, в свою чергу, використовують всі доступні засоби для залучення клієнтів. 

Проте, на жаль, не всі учасники ринку виявилися готовими працювати в умовах чесної конкуренції. В той час, коли законослухняні постачальники презентують зручні тарифні плани та шукають резерви зниження цін, газзбути та облгази групи РГК, які звикли бути монополістами на ринку побутових споживачів, вдаються до зовсім неринкових методів. 

Інформаційна війна, популізм, спотворення фактів, дискредитація самої ідеї ринку, а нещодавно до цього списку додався ще й шантаж неіснуючими боргами за підсумками перерахунку спожитих обсягів газу при приведенні до стандартних умов. 

Проблема донарахувань за «температурними коефіцієнтами» не нова. Ще в жовтні 2018 року облгази, що входять до групи РГК, яка контролюється Дмитром Фірташем, у платіжних документах здійснили донарахування побутовим споживачам обсягів газу в середньому до 1,5%. 

Перерахунок обґрунтували приведенням спожитих обсягів до стандартних умов. Такі донарахування були заборонені рішенням Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 23 листопада 2018 року.
Проте, дане рішення було оскаржено групою РГК, а судові провадження тривають і досі. 

Облгази аргументують правомірність донарахувань тим, що переважну більшість часу температура в Україні є нижчою, ніж передбачено стандартними умовами для постачання та розподілу газу, а отже — обсяг газу, який враховується лічильником, менший за фактичний. 

При цьому, технологічні втрати облгазів через різницю температур вже враховані в тарифі на розподіл природного газу, а додаткові нарахування призводять до їх подвійної оплати. 

Тільки завдяки масштабній суспільній компанії були організовані перевірки облгазів НКРЕКП, Держспоживслужбою, Антимонопольним комітетом та прокуратурою. За результатами перевірки НКРЕКП підтвердила незаконність застосування коефіцієнтів приведення до стандартних умов. 

Облгазам були призначені відповідні штрафи та вказано на необхідність відміни застосування додаткових нарахувань. Але при цьому НКРЕКП допустило формальні порушення в ході перевірки та винесення припису облгазам, якими останні скористалися для оскарження законності постанов. 

Дотепер НКРЕКП продовжує оскаржувати результати судів у вищих інстанціях. 

Антимонопольний комітет України за результатами перевірок в серпні 2019 року законності донарахувань об’ємів використаного споживачами блакитного палива прийняв рішення у 16 справах про порушення законодавства у вигляді зловживання монопольним становищем. 

АМКУ зобов’язав облгази усунути наслідки порушення законодавства та здійснити перерахунок побутовим споживачам на підставі даних лічильника природного газу. Не важко здогадатися, що це рішення також було оскаржено. 

Отже, судові провадження тривають, а остаточного рішення у питанні застосування до побутових споживачів коефіцієнтів приведення до стандартних умов на законодавчому рівні досі не прийнято. 

Не чекаючи результатів судових процесів, споживачі самостійно звертались до суду. Три цивільні справи щодо незаконності застосування коефіцієнтів приведення після низки інстанцій дійшли наразі до Верховного Суду України. 

Перша справа вже прийнята до розгляду Великою Палатою, а засідання суду заплановано на 22 вересня 2020 року. 

Позитивне рішення найвищої судової інстанції може відкрити можливість для більш швидкого розгляду аналогічних справ, спонукати споживачів до подачі нових позовів та врешті-решт поставити «крапку» в судових розглядах. 

Поки судові формальності тривають, облгази знаходять нові методи використання донарахувань — цього разу для утримання споживачів, які мають намір змінити постачальника газу. 

Схоже, що цивілізовані ринкові методи боротьби за клієнта здаються газовим монополістам занадто складними.
Після подання заяви на зміну постачальника газу, ряд споживачів почали отримувати від облгазів рахунки зі значними боргами та повідомлення про відключення газопостачання через заборгованість. 

Раптове виникнення боргу облгази пояснюють нарахуванням за «температурними коефіцієнтами» починаючи з 2015 року. Показово, що таке нарахування є вибірковим і застосовується лише до бажаючих змінити постачальника газу. 

У минулих рахунках цих сум не було, а отже такі нарахування є незаконними двічі — по-перше, застосування «температурних коефіцієнтів» є неправомірним, а по-друге — споживач не був повідомлений про нарахування з моменту його початку. 

Будь-які перепони при зміні постачальника газу порушують права споживачів. Після отримання повідомлення про намір споживача змінити постачальника, діючий постачальник не має права припинити або обмежити йому постачання газу, а також вимагати сплати будь-яких боргів, крім поточних нарахувань чи заборгованостей, зазначених в останньому рахунку за газ. 

Нажаль, рівень інформованості споживачів, особливо в сільській місцевості, залишається дуже низьким. Часто можна почути висловлювання про те, що «змінити постачальника газу можна тільки у великих містах, а у нас тут він один», або «а як змінити постачальника, якщо у нас одна газова труба?». 

Споживачі до кінця не вірять у можливість купувати газ у компанії, яка знаходиться в іншій області, або, наприклад, напряму у «Нафтогазу». А стикаючись з труднощами при зміні постачальника, остаточно вирішують, що «чия труба, той і продає газ». 

Вже декілька років в Україні існують як газопостачальні компанії різних форм власності, так і газорозподільча система, яка представлена облгазами, функціями яких є розподіл та доставка газу до споживача. Так, облгази є природною монополією, адже газорозподільча система одна. Але вони лише доставляють газ до споживача, а який саме газ йому доставити, споживач може обирати самостійно. По одній трубі, яка підведена до будинку, насправді, можна отримати блакитне паливо як з найближчого газзбуту, так і з газопостачального підприємства з іншого регіону України. 

Населенню наразі потрібна інформаційна підтримка і, в першу чергу, вона має надходити від держави. Наприклад, від державної компанії «Нафтогаз». Разом з інформацією про вигідні тарифні плани споживач мав би отримати детальний алгоритм, що робити, щоб максимально швидко та просто змінити постачальника. 

Поки що для споживачів замало знати свої права. Треба ще розуміти, яким чином їх можна захистити, адже газові монополісти розраховують саме на те, що пересічному споживачеві бракуватиме інформації для боротьби з ними. Отже, як діяти, якщо вам перешкоджають у зміні постачальника газу та нараховують борги, яких не було в останньому рахунку за газ? 

По-перше, необхідно звернутися до контакт-центру свого постачальника газу для отримання роз’яснення: за що саме та за який період вам нараховано борг. 

По-друге, надіслати йому претензію щодо незаконності зазначених нарахувань з вимогою здійснення перерахунку.
Якщо постачальник не вирішить вашу проблему і не здійснить перерахунок надіслати скарги до НКРЕКП та Держпродспоживслужби і паралельно зі скаргами подати заяву до суду з вимогою зобов’язати постачальника усунути порушення у судовому порядку. 

Боріться та поборете! Це єдиний шлях для нас, споживачів. Тільки коли більшість з нас, споживачів, буде розуміти механізми роботи ринку газу та відстоювати свої права — під справжнім тиском запрацюють суди. 

Тільки під тиском споживачів НКРЕКП створить повноцінне нормативно-законодавче забезпечення функціонування ринку та врешті-решт зробить перехід до іншого постачальника дійсно зрозумілим та простим. Тільки так!

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА