НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Блог / Аналітична служба EIRCenter
Аналітична служба EIRCenter
всього матеріалів: 5

Коли відбудеться приватизація компанії «Центренерго»?

01 Лютого 2016 13:28

Останнім часом відновилася активність навколо питання приватизації державної компанії «Центренерго», яку вже більше року намагаються продати. Як пам’ятаємо, минулого року ці намагання не призвели до жодного результату, тому 78% державного пакету акцій не знайшли нового власника. Що ж зараз з себе представляє «Центренерго»?

ПАТ «Центренерго» є однією з найбільших енергогенеруючих компаній України, що виробляє близько 8% всієї електроенергії. Обслуговує Київську, Харківську і Донецьку області, до складу входять три теплові електростанції – Вуглегірська, Зміївська та Трипільська. Сумарна встановлена потужність електростанцій становить 7550 МВт. За цим показником «Центренерго» посідає четверте місце серед енергогенеруючих компаній України і третє місце серед теплогенеруючих. На електростанціях компанії встановлено 23 енергоблоки потужністю від 175 МВт до 800 МВт, з яких 14 блоків - вугільні, а 9 - призначені для використання газомазутного палива. Електростанції компанії мають вигідне географічне положення. Так, найпотужніша електростанція компанії - Вуглегірська ТЕС - розташована в індустріально розвиненому Донбаському регіоні України, який характеризується наявністю великої кількості енергоємних промислових підприємств. На території регіону розташований Донецький вугільний басейн. Зміївська ТЕС знаходиться на території прилеглої до Донбаського регіону Харківської області, яка має розвинену промисловість і сільське господарство. Третя електростанція компанії - Трипільська ТЕС - розташована в столичному регіоні і, після закриття Чорнобильської АЕС, залишається найпотужнішим джерелом електроенергії на території Київської області. Устаткування електростанцій компанії експлуатується в середньому вже 30-40 років і потребує реконструкції.

«Центренерго» в січні-вересні 2015 року отримало чистий збиток 81,79 млн грн проти 218,92 млн грн чистого прибутку в аналогічному періоді минулого року. Чистий прибуток зменшився на 15,9% - до 4 млрд 671,81 млн гривень, а виробництво компанією електроенергії скоротилося на 41% - до 5 млрд 445,18 млн кВт-год.

Скільки ж коштує компанія «Центренерго»?

Міністр економічно розвитку та торгівлі Айварас Абромавичус заявив в ефірі «Еспресо.TV», що «Центренерго» зараз коштує 200 млн доларів, два роки тому - 500 млн доларів, а п'ять років тому коштувало - 1 млрд доларів. Як бачимо, відбувається знецінення компанії. «Подальше затягування її приватизації - недоцільно» - сказав Абромавичус («Інтерфакс-Україна»). За його словами, «ніколи правильного моменту не буде (для приватизації), вартість об’єктів лише зменшується».

Як відомо, в 2015 році на приватизацію повинні були виставити близько 40 об'єктів. Фонд державного майна України мав намір в першу чергу поставити на продаж на фондові біржі по 5% Одеського припортового заводу (ОПЗ) і компанії «Центренерго», Одеської та Херсонської теплоелектроцентралей (ТЕЦ). Контрольні пакети підприємств повинні бути виставлені на продаж восени. Отже, станом на грудень основні лоти приватизації не були реалізовані. Тобто можна казати, що поставлені задачі приватизації у 2015 році не були виконані.

Не обійшов тему приватизації і президент України. На другому засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики Порошенко назвав державні підприємства потужним джерелом корупції та призвав Верховну Раду пришвидшити їх приватизацію. «Всі телеканали наповнені повідомленнями про те, що на тому чи іншому державному підприємстві створюються величезні корупційні запаси. Як це здолати? Лише ефективна приватизація, призначення незалежних директорів, прозорі форми державного контролю за діяльністю та ефективністю управління тих чи інших підприємств», - сказав президент. І він вбачає, що Верховна Рада гальмує процес приватизації: «На жаль, поки що Верховна Рада не приймає це рішення, і я ще раз наголошую, публічно звертаюся до них, щоб приватизація була прискорена».

Таким чином, перспективи приватизації цілком пов’язані зі спроможністю Верховної Ради створити необхідне правове поле цього процесу. Водночас, не розробивши прозорих правових засад для приватизації, держава Україна, в особі Генеральної прокуратури, розпочала процес реприватизації. Вона судиться з Фондом держмайна України (ФДМУ) і Кабінетом міністрів за скасування приватизації 25% акцій підприємства «Дніпроенерго». Експертне середовище України прогнозує нову хвилю перерозподілу власності на користь деяких гравців приватного бізнесу, враховуючи непрозорість вітчизняної судової системи та погіршення загального інвестиційного клімату. Раніше представник Світового банку повідомляв про звернення представників українських приватних підприємств зі скаргами на спроби відібрати власність через суди.

Досить не логічним виглядає одночасне започаткування процесу масштабної приватизації і намагання робити спроби реприватизації. З одного боку - не завершений законодавчий процес у сфери приватизації, з іншого боку – спроби реприватизації при непрозорій системі судочинства. «Неправильно проводити реприватизацію. Тому що досить складно робити паралельно і приватизацію, і реприватизацію. Відразу потенційно звужується кількість потенційних учасників приватизації. Тому я, в принципі, проти реприватизації. Потрібно підвести риску і рухатися далі, - сказав Абромавичус. - Ми були тим органом, який пропонував список для першочергової приватизації. Вже ФДМУ її буде здійснювати на прозорих засадах. Тому ми будемо всіх стейкхолдерів скликати і пояснювати негативні наслідки для інвестклімату в цілому від таких ініціатив, як реприватизація».

Що думають фахівці та експерти з приводу приватизації та реприватизації?

Денис СакваСтарший аналітик Dragon Capital, Денис Саква:
«Ми вже два роки чекаємо приватизації «Центренерго», і ніякого прогресу в цьому питанні немає. Приватизація активів компанії, яка, швидше за все, звернеться до суду та ін., тягне за собою цілий набір юридичних проблем. Швидкої приватизації таких активів ми не побачимо, якщо побачимо взагалі».*

Олександр НарбутПрезидент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут:
«Інвестори не можуть вірити тій країні, в якій в енергетиці коїться незрозуміло що. Це один з найважливіших елементів інвестиційного клімату. Інвестор повинен спокійно прийти і інвестувати в будь-який бізнес, знаючи, що енергетика підтримає його прагнення тут щось виробляти».
Дмитро Григор’євЗаступник генерального директора «Центру досліджень енергетики» Дмитро Григор’єв:
«Тема приватизації в енергетиці останнім часом набула значного поширення у суспільстві. Однак кожний приклад приватизації потрібно розглядати окремо. Насамперед, коли це стосується великих підприємств, таких як компанія «Центренерго». Основне питання, яке множна поставити на цю тему: навіщо приватизувати «Центренерго» зараз? По-перше: є певний сенс у продажі такої компанії, якщо подальшій її розвиток за рахунок державних інвестицій не є доцільним і не вкладається у державну стратегію галузі. По-друге: продати по вигідній вартості, якщо актив є збитковим. Але, зважаючи, на низьку вартість активу зараз, виникають питання про доцільність продажу, а також до прозорості відповідного конкурсу до відбору потенційного інвестора. Реприватизація – є однозначно негативною тенденцією загалом для інвестицій в вітчизняну енергетику. Одночасно проводити прозору приватизацію і реприватизацію – це все одно, що робити взаємо виключні речі разом, особливо у нинішніх умовах».
Василь КоткоГолова Енергетичної асоціації України Василь Котко: 
«Реприватизація в енергетиці нічого хорошого Україні не принесе. Крім чергової кризи в галузі, це ні до чого не приведе. Сам факт реприватизації подасть дуже погані сигнали потенційним закордонним інвесторам. Навіщо інвесторам купувати квитки на війну? З іноземних інвесторів точно нікого це не приверне».
Олександр БондарКолишній голова ФДМУ Олександр Бондар: 
«У нинішній ситуації, якщо відібрати пакет акцій і провести повторний конкурс, то чи забажають за нього заплатити ці ж гроші? Це угода може бути збиткова для України…З урахуванням девальвації гривні, швидше за все, вдасться повернути колишнім власникам заплачені ними в минулі роки суми в національній валюті. Але у випадку, якщо новий покупець заплатить меншу суму, різницю доведеться покривати державному бюджету».*

Як бачимо, існують різні точки зору на тему приватизації «Центренерго». Але усі фахівці і посадовці одностайні у думці, що її можливо і потрібно проводити, якщо це принесе користь. Що до того наскільки це потрібно роботи швидко, то думка Айвараса Абромавичуса видається найбільш вірною. З одного боку, актив втрачає вартість і його потрібно швидко продавати, щоб виручити хоч якість кошти за економічно збиткове підприємство. При цьому є досить зрозумілим і те, що держава (профільне міністерство) виявилася неефективним власником, який не пристосований до реальних умов існування за відсутності субсидій чи протекціонізму. Очікувати, що «команда неефективних керівників» на конкурсній основі обере нову ефективну команду менеджерів для «Центренерго» - більш ніж оптимістично. Тому думки про швидку приватизацію мають під собою певний сенс. З іншого боку, держава може перекласти усі тяготи реконструкцій і модернізацій на нового власника, звісно, якщо не забуде це записати у вимогах до продажу.

Тож почекаємо і побачимо, чим завершиться приватизація вже у 2016 році, яку більше року не можуть провести…

 

*За матеріалами видання «Энергетика Украины»*

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА