loading...

Забули пароль?
×
Вхід / Реєстрація / Підписатися на розсилку
Поля з відміткою * обов'язкові для заповнення

 


Центр досліджень енергетики

Голландське сховище РАВ – квітники, дикі гуси та парк для всіх охочих

04.04.2017
Голландське сховище РАВ – квітники, дикі гуси та парк для всіх охочих

Наприкінці березня в місті Мідельбург (Королівство Нідерландів) відбулась щорічна Міжнародна конференція з обміну інформацією у сфері ядерної та радіаційної безпеки (PIME). PIME – це майданчик для обміну досвідом фахівців.

Експерти з усього світу збираються разом, щоб обговорити найбільш важливі питання в галузі ядерної та радіаційної безпеки. Від України в конференції брали участь представники Державного наукового-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. 

Особливістю цьогорічної конференції стало те, що вона відбувалась на майданчику єдиної в Нідерландах компанії, яка спеціалізується на роботах з радіоактивними відходами - COVRA. Будівля, в якій проходила конференція, була зведена нещодавно, а сам об’єкт, де зберігатиметься збіднений уран, буде введено в експлуатацію влітку 2017 року. 

Цікаво ще й те, що над дизайном споруди працював відомий голландський художник Вільям Верстратен (William Verstraeten). До речі, саме він був автором «Веж-близнюків IGIRAMA» проект для Меморіального музею 9/11 в Нью-Йорку. 

За кулісами сховища радіоактивних матеріалів 

COVRA - єдина компанія у Нідерландах, що займається переробкою радіоактивних відходів та забезпечує їх довготривале зберігання. Територія сховища займає близько 20 га, на ній розташовані об’єкти поводження з РАВ, адміністративний корпус та інформаційний центр. Також на території сховища діє відкрита зона з міні-парком, яку в робочий час може відвідати кожен бажаючий, аби перепочити та поспілкуватися зі співробітниками COVRA. Красиві квітники, кілька водоймищ, де живуть дикі гуси… 

Яскраво-помаранчева будівля - сховище для зберігання високоактивних радіоактивних відходів HABOR. Тут зберігаються найбільш небезпечні сховища радіоактивних відходів (РАВ): елементи ядерного палива, що використовувалось на дослідницьких реакторах; відходи, що залишились після виробництва медичних ізотопів; оскловані відходи з дослідницьких реакторів у Петтені та Делфті, а також єдиної в Нідерландах атомної станції Borsele. HABOR побудований з особливо міцного залізобетону - урагани, вибухи, землетруси, повені, падіння літаків для сховища не страшні. Загалом на будівництво об’єкту було витрачено 125 млн євро, а фінансували будівництво (з перспективою резерву місця для РАВ власного виробництва) виробники високоактивних радіоактивних відходів. 

Зараз голландці відправляють відпрацьоване ядерне паливо з АЕС на переробку до Франції. Назад повертають РАВ (в осклованому вигляді) та компоненти, які в подальшому можна буде використовувати. 

В компанії COVRA працює 60 людей, а експлуатацію сховища HABOR здійснюють всього п’ять. На території COVRA знаходяться ще чотири об’єкти поводження з низько- та середньо-активними радіоактивними відходами. Зараз тут зберігається близько 33 тисяч контейнерів з: опроміненими рукавичками, лабораторним посудом, одягом, шприцами, закриті джерела випромінювання, пластикова упаковка, труби, насоси, забруднений металобрухт, рідини, фільтри та інше. 

В рамках ознайомчого технічного туру співробітники компанії показали як виглядають «з середини» такі об’єкти. Цікаво, що в самому сховищі на стінах розвішані картини-гуморески й масштабні історичні гобелени. На думку заступника голови компанії COVRA Ханса Коді, така атмосфера більш позитивно впливає на сприйняття людей. Співробітники компанії мають не тільки відчувати себе в безпеці, а й почуватись комфортно. Це своєрідна соціально-психологічна підтримка працівників, практично на кожному об’єкті COVRA є цікаві картини, банери, гобелени... Однак найбільше знімків - із зображенням природи, оскільки вони мають заспокійливий ефект. 

Ще один об’єкт COVRA – це майбутнє сховище для зберігання збідненого урану. Над його дизайном також працював Вільям Верстратен. Будівля буде яскраво-блакитного кольору, а на одній із зовнішніх стін сховища радіоактивних відходів буде встановлено найбільший сонячний годинник у Європі. Циферблат на сховищі має символізувати важливість часу в процесі поводження з радіоактивними відходами, оскільки людство ще й досі науково-технічно не визначилось, що робити з РАВ у далекій перспективі. 

Все зроблено просто, надійно й безпечно. Вся територія, де працюють люди, вільна від радіоактивного забруднення. А відкритість необхідна для того, щоб пересічні громадяни могли на власні очі переконатися, що ядерні об’єкти можуть бути безпечними.

Українцям дійсно є чому повчитись… 

За матеріалами сайту Державний науковий-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки

Ключові слова:

Матеріали за темою:

Останні новини

20 Квітня

Комментарі (0)Будь ласка, авторизуйтесь чи зареєструйтесь для коментування