НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Аналітика

Надзвичайний стан? Шо, опять?!

14 Лютого 2017 23:00

«…А нам плевать, что начали стрелять,

Мы в кусты всегда успеем убежать.

И не беда, что пропала вдруг еда,

Хоть и грязная, но в кране есть вода…» 

«Песня гномов» - бит-квартет «Секрет»

 

Жадібність та дурість призводять до глобальних криз і проблем. І ситуація з вугіллям, блокадою окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), з формулою «Роттердам +» та введенням надзвичайного стану в енергетиці – не виключення. Масштаби бізнес-інтересів, популізму та корупції в нашій країні не йдуть ні в яке порівняння з вартістю людського життя та безпеки країни. Попри всі красиві та гучні обіцянки – вони залишаються лише обіцянками-цяцянками! 

Внаслідок блокади постачання антрацитового вугілля із зони АТО теплогенеруючі підприємства країни через 40 днів залишаться без палива. А Міністерство енергетики та вугільної промисловості ВКОТРЕ не бачить іншого виходу, як ввести надзвичайний стан в енергетиці - коли галузь знову буде керуватись «в ручному режимі», а споживачам час від часу будуть вимикати світло. 

В українській енергетиці (за останні три роки - з початку окупації) це буде вже вп'яте! Так пройшли тяжку зиму 2014-2015 рр. з активними бойовими діями на сході країни, з мінімальними запасами газу і вугілля. В 2015-2016 рр. «активна робота» продовжилась і знову ввели надзвичайний стан - знову не було вугілля. Однак якщо в 2014 році ці заходи були вимушеним кроком для того, щоб наша енергосистема в стислі строки пристосувалась до нав’язаної війни, то в 2016-2017 рр. уряд привселюдно декларує свою категоричну неспроможність вирішити проблему. А може просто не хоче її вирішувати?! Активне реформування, так би мовити, «в дії».

Українців знову лякають віяловими відімкненнями світла та знову називають фантастичні мільярдні цифри для подолання проблем з припискою «на антикризові заходи». Нинішнє керівництво держави навчилось професійно не лише видурювати гроші з людей, а робити все для того, щоб вони самі несли гроші до їх кишень…


Альтернатива корупції та розкраданню - НЕМАЄ! 

Отже, все почалось с того, що 16 грудня 2016 р. група ветеранів АТО оголосила терористам ультиматум щодо звільнення усіх українських полонених. Бійці попередили, якщо їх вимоги не будуть виконані – розпочнеться економічна блокада окупованих територій. 25 січня 2017 р. активісти та народні депутати заблокували кілька залізничних перегонів із неконтрольованими територіями Донбасу. Зокрема, було заблоковано переміщення поїздів… з вугіллям… Саме ці події й стали лакмусом ефективності роботи як уряду, так і профільного міністерства в питаннях диверсифікації постачань вугілля. 

Не секрет, що в структурі української електрогенерації ТЕС мають більшу частину від усіх встановлених потужностей країни – приблизно 27 ГВт та виробляють в опалювальний сезон понад 25% від усієї електроенергії, а у години пікових навантажень - до 40%. Тому питання забезпечення станцій вугіллям є стратегічним с точки зору стабільної роботи всієї об’єднаної енергосистеми країни. І це знову ж сфера відповідальності Міненерго. 

На антрацитовому вугіллі працюють 7 з 14 ТЕС країни. Вкотре урядовці так і не спромоглися забезпечити резервні запаси на складах навіть попри всі попередження, що лунали з боку як професійних енергетиків, так і збоку міжнародних високопрофесійних експертів, що допомагали та координували роботу над детальним планом підготовки та підтримки енергосистеми України у проходженні осінньо-зимових періодів

Але з боку Міненерго лунають оптимістичні обіцянки на кшталт: «Об’єднана енергетична система України працює в штатному режимі, генерації несуть навантаження згідно диспетчерських графіків, всі системи технічно підготовані до будь-яких аномальних мінусових температур. В Україні спостерігається профіцит потужностей атомної та маневреної генерації. Вперше за 25 років в Україні є енергетичний баланс, та на 10% знизилась вартість на оптово-ринкової електроенергії. Міністерство робить все необхідне щоб зменшити залежність від антрацитового вугілля…» Також постійно чуємо гучні заяви щодо переобладнання окремих енергоблоків державних ТЕС на газову групу вугілля (починаючи з грудня 2014 року) з вуст тодішнього очільника Міненерго Володимира Демчишина, лунають вони й зараз, але вже із зовсім іншими термінами виконання. 

«Зараз проект по переведенню двох блоків (5 та 2) Зміївської ТЕС на вугілля газової групи знаходиться в стадії реалізації. Економічний ефект прораховано на рівні 1 млн тонн антрацитового вугілля в рік. Обіцяють завершити у вересні-жовтні 2017 р…», - оптимістичновкотре запевняє нинішній міністр Міненерго Ігор Насалик. 

Все настільки стабільно та добре, що майже одразу після початку блокади Міненерго повідомило, що Слов'янська ТЕС переходить на аварійний режим роботи, тим самим ще раз довівши, що очолюване Насаликом міністерство за рік геть нічого не зробило для подолання вугільної залежності. Зрештою це не новина – від Володимира Демчишина теж було мало професійного толку. 

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман також не стоїть осторонь та постійно виказує занепокоєність долею вітчизняної енергетики та вкотре нагадує українцям про гроші: «Україні нічим замінити антрацит із непідконтрольних територій та й взагалі альтернативи постачанню вугілля з неконтрольованих територій немає. Третина, понад 30% електроенергії в оселях українських громадян, виробляється з вугілля. Такі міста, як Київ, Харків, Черкаси, Чернігів із вугілля виробляють тепло для громадян. Ми споживаємо такого вугілля 24 мільйони тонн на рік

Антрацитове вугілля добувається на непідконтрольних територіях сходу України. Для того, щоб провести модернізацію і відмовитися від цього вугілля – перейти, наприклад, на газову групу, яка добувається в регіонах підконтрольних, нам треба 3-5 років і ще кожного року інвестиції в розмірі не менше 15 мільярдів гривень. Така залежність постійно зменшується. Уряд якісно підготувався до опалювального сезону, але деякі українці власними руками хочуть зірвати опалювальний сезон, спонукати віялові відімкнення». 

Мабуть і мене, і все населення України мають тішити такі емоційні та категоричні заяви (не вистачає тільки черевика в руках та гуркоту по трибуні - було б ще більш переконливо…) і саме ця імітація бурхливої діяльності має зігрівати патріотичних українців холодними зимовими вечорами... Тим паче, що дехто в Міненерго прогнозує, що зупиняти ТЕС почнуть вже з наступного понеділка, бо таких пустих вугільних складів на ТЕС не було навіть в 2014 р. в розпал військових дій... 

Посиджу тихенько біля поки теплої батареї та поаплодую бізнес-корупціонерам, які з посмішкою спостерігають за риторикою талановитого оратора… Наші керманичі вкотре довели: «Популізм – наше ВСЕ!!!»

Про гроші – далі…


Вони обіцяють – Вона працює! 

Це не про усім відому політичну особу (Ех! Вона б на цій темі розвернулась, як свого часу на газі…), це про методику формування ціни на вугілля за т.з. формулою «Роттердам +». Так от – вона таки дійсно працює! 

03.03.2016 року постановою НКРЕКП №289 була затверджена «Методологія (Порядок) розрахунку ціни електричної енергії за формулою «Роттердам +» (пункт 3.1 визначає процедуру вартості вугілля у порту Роттердам + вартість його доставки в Україну). Наразі це єдина чинна методологія формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії. Крім того, в офіційній презентації щодо формування оптово-ринкової ціни електричної енергії на 2017 рік (на слайді 11) Регулятор демонструє динаміку формування ціни на підставі чинної формули «Роттердам +» (специфіка полягає в тому, що вартість вугілля вираховується як середній показник за дванадцять місяців, а не на підставі останньої ціни у Роттердамі). 

Більш того, Міненерго надавало до НКРЕКП свої обґрунтування щодо впровадження нової методики, насправді, цілком слушні та правильні, особливо у вирішенні проблем з диверсифікацією постачання палива. Саме цяметодика мала би до початку опалювального сезону знищити корупцію у вугільній галузі, запровадити інвестування у власний видобуток та гарантувати постачання необхідних об’ємів вугілля для власних потреб України, зокрема, й шляхом диверсифікації постачань. 

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк також запевняв, що введення ціни «Роттердам +» у тарифи на електроенергію обгрунтоване недоступністю вугілля із зони АТО та необхідністю незалежності від тимчасово неконтрольованих територій

Є ще один нюанс: формула працює для обох груп вугілля – і для антрациту, і для газового вугілля, а отже грошей мало б вистачити на диверсифікацію постачань, але Ігор Насалик так не вважає: «Якщо б ми купували імпортне вугілля, це були б додаткові витрати десь на 30-40% для споживачів…» 

З чого б це?!

Напевно через те, що й у міністра, й у прем’єр-міністра «дівоча пам'ять» - тут пам’ятаю – тут не пам’ятаю… Не питання, можемо нагадати, тим паче, що на цьому відкритому засіданні НКРЕКП щодо «Затвердження прогнозованої оптової ринкової ціни на 2017 рік» я теж була присутня. Отже до вашої уваги чітка відеовідповідь голови Комісії від 20.12. 2016 р. щодо формули «Роттердам +». Більш того, українські споживачі вже додатково сплатили за формулою «Роттердам +» понад 10 млрд грн… 

Так про які додаткові витрати йде мова? 

А може через те, що головним недоліком справжнього імпорту (а не постачанню з Росії та з ЛДНР) є майже неможливість впровадження «відкатів за схемою». Напевно саме тому у 2015 р. Україна імпортувала вугілля (в тому числі й антрацитового) на понад 1 млрд доларів (40% - Росія, 30% - США, решта – інші постачальники). У 2016 р. на 1 млрд 467,091 млн доларів (дані Державної фіскальної служби). Найбільші об’єми були імпортовані з Росії - майже дві третини імпортованого за рік вугілля було з РФ (інформація DTEK). 

За інформацією ДФС, з РФ надійшли основні об’єми імпортованого вугілля (в тому числі й антрацитового) – на суму 906,298 млн доларів. З США було імпортовано вугілля на суму 212,11 млн доларів; з Канади - на 94,374 млн доларів. З інших країн у сумі було імпортовано вугілля на 254,308 млн доларів. У грошовому вираженні імпорт вугілля скоротився на 10,1% (на 5,387 млн доларів) у порівнянні з 2015 р. Загальний обсяг імпортованої до України вугільної продукції в минулому році склав 15 млн 647,557 тис. тонн. 

P.S. Щоб закрити тему… 

Найкраще, на мій погляд, щодо цієї ситуації та оцінки бездіяльності уряду та профільного міністерства висловився всім відомий блогер Віталій Чепинога: «Це ще добре, що в нас поки не легалайз. А то виходив би міністр конопель і жалувався: Шо я вам зроблю? Талібан - це єдиний істочнік качественного сир’я... Як од нього одказаться? Чи ви хочете, щоб цілі афганські багатодітні артєлі лишилися без роботи?»


Наталія Дегтяренко

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА