НОВИНИ
ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА
Найважливіші

На китайському реакторі EAST встановлений новий рекорд в області термоядерного синтезу

03 Червня 2021 11:36

Китайський реактор-токамак EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) є однією з найбільш багатообіцяючих установок в світі, на якому ведуться дослідження в області термоядерного синтезу. Протягом декількох останніх років за допомогою цього реактора вчені робили великі кроки вперед, а недавно на реакторі EAST був встановлений новий світовий рекорд, який полягав в утриманні у камері реактора, розігрітій до 120 мільйонів градусів Цельсія, плазми протягом 101 секунди.

Головною метою досліджень в області термоядерного синтезу є відтворення процесів, які приводять в дію Сонце й інші зірки, виробляючи величезні кількості енергії під впливом надвисоких температур і тиску. У надрах термоядерних реакцій вчені намагаються отримати високотемпературну плазму, в середовищі якої ядра атомів рухаються настільки швидко, що при зіткненні вони зливаються і утворюють атоми більш важких елементів, виділяючи при цьому велику кількість вільної енергії.

В даний час в розпорядженні вчених з багатьох країн є кілька експериментальних установок різного типу. Але найперспективнішими вважаються реактори типу токамак, що мають камеру у вигляді тора — такі, як і реактор EAST.

Камера реактора, яку можна уявити собі у вигляді великого порожнього металевого «пончика», оточена безліччю котушок електромагнітів, які виробляють поле, що фіксує потоки перегрітої водневої плазми і утримує їх від контакту з поверхнею камери реактора.

У 2016 році вченим проекту EAST вдалося нагріти плазму до 50 мільйонів градусів Цельсія і утримувати її протягом 102 секунд. Уже в 2018 році вчені «підвищили ставки» — плазма з температурою в 100 мільйонів градусів, що в шість разів перевищує температуру в ядрі Сонця, утримувалася в реакторі протягом 10 секунд.

Останній раунд проведених експериментів є великим кроком вперед для вчених, які вивчають термоядерний синтез. Як вже згадувалося раніше, «штучне Сонце» реактора EAST нагріло плазму до рекордних 120 мільйонів градусів і утримувало її протягом 101 секунди. В ході інших, окремих експериментів, температура плазми збільшувалася до 160 мільйонів градусів, зате час утримання плазми знижувався до 20 секунд в середньому. А кінцевою метою, яку переслідують китайські вчені, є утримання плазми, розігрітої вище 100 мільйонів градусів протягом 1000 секунд, що еквівалентно приблизно 17 хвилинам.

Конструкція китайського реактора EAST не розрахована на можливість виробництва електричної енергії з реакцій термоядерного синтезу. Цей реактор є чисто науковою установкою, на якій проводяться фундаментальні дослідження, результати яких вже використовуються і будуть використовуватися в будівництві та при запуску пристроїв наступного покоління, таких, як термоядерний реактор ITER, спорудження якого буде завершено в 2025 році. А на роботу в повному режимі реактор ITER вийде, як очікується, в 2035 році.

Нагадаємо, що Китай запалив «штучне сонце» — введено в експлуатацію термоядерний реактор HL-2M Tokamak.


За матеріалами: DailyTechInfo

ОПЕРАТИВНА СТАТИСТИКА