loading...

Забули пароль?
×
Вхід / Реєстрація / Підписатися на розсилку
Поля з відміткою * обов'язкові для заповнення

 


Центр досліджень енергетики

Щодо страхового запасу природного газу

26.04.2016
Щодо страхового запасу природного газу

Днями в Києві на заключному раунді «Дискусій з питань енергетичної політики» заступник голови комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський розповів про останні законотворчі ініціативи Верховної Ради, зокрема про прийняття за основу законопроекту «Про страховий запас природного газу», визначений в обсязі 10% для забезпечення більш ефективної роботи ринку природного газу.

Розберемось, про що йде мова.

Страховий запас природного газу – це газ, який постачальник зобов’язаний зберігати у газосховищах відповідно до законодавства.

Порядок створення страхового запасу природного газу було затверджено постановою КМУ від 21 листопада 2012 р. № 1062. Постанова визначала розмір страхового запасу в 10% договірних квартальних обсягів поставки природного газу споживачам (за рахунок власних або залучених коштів постачальника).

Постановою від 30 вересня 2015 р. № 795 «Про затвердження Порядку створення страхового запасу природного газу» визначено, що страховий запас створюється постачальником у розмірі 100 відсотків запланованих місячних обсягів поставки постачальником природного газу споживачам на наступний місяць. Постановою від 16 грудня 2015 р. № 1088 цифру “100” змінено на цифру “50”.

Таким чином, розмір страхового запасу змінювався від 33% обсягів місячного постачання до 100%, що викликало значну негативну реакцію у постачальників, і Уряд спочатку зкорегував обсяги до 50%, а тепер, за словами Олександра Домбровського, прийнято рішення про подальше зменшення обсягів страхового запасу.

На перший погляд, створення страхового запасу досить правильний крок, який підвищує рівень енергетичної безпеки на випадок відсутності поставок природного газу, і дозволяє у разі виникнення політичних або технологічних проблем мати час на їх вирішення. Але…

Як ми знаємо, споживання природного газу відбувається досить нерівномірно за обсягами і протягом року значно змінюється. За даними газопостачальних компаній,  споживаня природного газу влітку зменшується до 10 разів відносно зимових місяців.

Оскільки страховий запас природного газу створюється відповідно до обсягів постачання на наступний місяць, у постачальників виникає потреба значного його збільшення напередодні опалювального сезону та відповідного зменшення після його закінчення.

Постановою КМУ №795 ця проблема вирішується досить інноваційно. Згідно Порядку, постачальник, у якого виник негативний дисбаланс (небаланс) природного газу, зобов’язаний до 7 числа наступного за звітним місяця покрити такий дисбаланс шляхом відбору необхідного обсягу природного газу із страхового запасу. Якщо постачальник не здійснить відбір у визначений строк, оператор газосховища в односторонньому порядку оформляє відбір природного газу такого постачальника в обсязі негативного дисбалансу (небалансу). Відбір природного газу на вимогу оператора не звільняє постачальника від обов’язку щодо створення страхового запасу відповідно до вимог Порядку.

Таким чином, збільшення обсягів страхового запасу та обмежений за часом терміни їх регулювання створюють досить складні умови господарювання для газопостачальних компаній.

Останні новини

20 Квітня