loading...

Забули пароль?
×
Вхід / Реєстрація / Підписатися на розсилку
Поля з відміткою * обов'язкові для заповнення

 


Центр досліджень енергетики

Про ринкове ціноутворення

02.06.2016
Про ринкове ціноутворення

Обсягів власного видобутку природного газу в Україні не вистачає для покриття значної та в багатьох випадках марнотратної потреби. Зменшення споживання газу не може бути досягнуто тільки адміністративним шляхом, як це робилось раніше, мають застосовуватись ринкові важелі, а саме ринкове ціноутворення. Виникає питання - як розрахувати ціну?

За словами Володимира Гройсмана, «є зобов'язання, які підписані українською стороною про те, що тарифи на газ будуть 100% відповідати вартості. Іншого шляху просто немає».

Це, як ми розуміємо, є умовами кредитування МВФ.

В 2015 р. ціна закупки природного газу у видобувних компаній України становила в 1-му кварталі 419,04 грн, в 2-4 кварталах 1908 грн з ПДВ.

Але що викликало таке значне збільшення собівартості природного газу власного видобутку? Відповідь нам дає НКРЕКП: «Основними факторами, що вплинули на збільшення ціни на газ власного видобутку в 2015 році, стали:

• збільшення собівартості видобутку, пов’язане головним чином із збільшенням ставки рентної плати за користування надрами (ставка збільшилась з 20% до 70% відповідно до норм Податкового кодексу України);

• необхідність збільшення капітальних інвестицій у газовидобувну галузь»

Скільки отримала галузь «капітальних інвестицій», а скільки Держбюджет податків?

При ціні газу 419,04 грн/1000 куб. м, маємо без ПДВ - 349,2 грн., рентна плата становила 20%, або 69,84 грн, тобто підприємство отримувало 279,36 грн без ПДВ. Інші 139,68 грн., або 33,3% - доходи Держбюджету.

При аналогічному аналізі складових ціни газу 1908 грн./1000 куб. м отримуємо більш цікавий результат: газовидобувне підприємство отримує 477 грн. без ПДВ (практично відповідає індексу інфляції за 2015 р., і навряд чи взагалі включає капітальні вкладення, спрямовані на нарощування запасів та збільшення видобутку до 2020 р. до 29 млрд куб. м), Держбюджет – 1431 грн., або рівно в 3(!) рази більше, ніж газовидобувне підприємство. Але тепер базова ціна, яку НАК «Нафтогаз» враховує при подальших розрахунках визначена. Готове підґрунтя для значного підвищення тарифів та доведення їх до «економічно обґрунтованого рівня».

Таким чином, природний газ українського походження держава Україна в особі компанії НАК «Нафтогаз України» отримує за 477 грн/1000 куб. м, які сплачюються за видобуток (і мають включати проведення усього комплексу робіт від розвідувального буріння до підготовки природного газу для транспортування), а «тарифи на газ, які на 100% відповідають вартості», за думкою Володимира Гройсмана, складають згідно рішення КМУ: «з 1 травня 2016 року по 31 березня 2017 року (включно) діє гранична роздрібна ціна на природний газ для побутових споживачів у розмірі 6,879 гривні за 1 куб. метр». Маржа - різниця між купівлею і продажем газу власного видобутку в 14,42 рази.

Згідно економічної теорії ціна – економічна категорія, яка означає кількість грошей, за яку продавець згоден продати, а покупець готовий купити одиницю товару. Залишається питання – як це визначення стосується випадку, коли більше половини покупців не в змозі купити 2-3 тис. одиниць товару та звертаються по допомогу до держави?

Останні новини

20 Квітня