loading...

Забули пароль?
×
Вхід / Реєстрація / Підписатися на розсилку
Поля з відміткою * обов'язкові для заповнення

 


Центр досліджень енергетики

«Абонплата за газ» - I'll be back

15.05.2017
«Абонплата за газ» - I'll be back

За останні десять років Україні вдалося в два рази зменшити обсяги споживання природного газу. Це добре, та навіть, дуже добре. Але! Це вже вплинуло на ринок енергоносія… 

 

Головною метою будь-якого підприємства на ринку є збільшення обсягу реалізації та, відповідно, доходу. З іншого боку, внаслідок значного підвищення ціни споживачі намагаються зменшити обсяги використання природного газу та відповідні витрати за рахунок встановлення лічильників, енергозбереження та часткового його заміщення іншими енергоносіями. 

Споживачі не готові повністю відмовитись від природного газу – самого екологічного та зручного у використанні первинного палива, але вже значно зменшили та продовжують зменшувати обсяги його використання. 

Для забезпечення стабільності доходу газопостачальних підприємств (облгазів) НКРЕКП постановою №348 від 28.03.2017 «Про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і точок виходу для ПАТ «Укртрансгаз» було затверджено розділення рахунків споживачів за підключення до мережі та спожиті обсяги природного газу. Постанова набрала чинності 1 квітня 2017 р., але після значного громадського резонансу її дія призупинена «для доопрацювання та проведення консультацій». 

Всі недоліки зазначеної постанови були «приписані» НКРЕКП та її керівнику – Дмитру Вовку. За «призупинення» дії зазначеного документу жорстко висловився Володимир Гройсман. 

І от МЕРТУ, яке очолюється першим віце-прем'єр-міністром - міністром економічного розвитку і торгівлі України Степаном Кубівим, 24 квітня 2017 року оприлюднило на своєму сайті проект постанови КМУ, яким передбачається внесення змін до «Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу». 

Проектом постанови запропоновано наступну формулу розрахунку вартості газу для побутових споживачів та релігійних організацій: 

 

Впг = ((Цопт х (1+Вп/100) х Ог +Вт +Вр) х Кпдв (грн)

 

Впг – вартість газу для побутових споживачів;

Цопт - оптова ціна НАК «Нафтогаз України»;

Вп - торгівельна націнка постачальника;

Ог - обсяг споживання;

Вт - вартість послуги з транспортування;

Вр - вартість послуги з розподілу природного газу;

Кпдв – ПДВ. 

Як бачимо, вартість газу в платіжці для споживачів, згідно запропонованої інновації КМУ, від обсягів споживання залежить частково. Навіть при нульовому споживанні природного газу, згідно запропонованої формули, споживач має сплатити вартість послуг: з транспортування та розподілу, які визначатимуться НКРЕКП, хоча фактичного надання вказаних послуг у разі відмови споживача - не відбувається. 

В пояснювальній записці до проекту постанови формула розрахунку обґрунтовується наступним твердженням: «Ураховуючи взяті Україною зобов’язання щодо подальшої лібералізації газових тарифів, зокрема щодо відокремлення тарифів на транспортування та розподіл газу від вартості газу як товару (п/п. b, п. 33, розділ E. Політика в енергетичному секторі Меморандуму про економічну і фінансову політику)…» 

Зазначимо, «абонплата» не є загальноєвропейською практикою, не є вимогою світових фінансових установ, а єдиною країною Європи, що застосовує «абонплату» є Нідерланди. Інші європейські споживачі платять за транспортування та розподіл виключно за спожиті обсяги природного газу.

Ключові слова:

Матеріали за темою:

Останні новини

20 Квітня